Производителите на грозде у нас: Така не е било от над 30 години

Spread the love

Най-лошата година в метеорологично отношение за производството на винено грозде отчете пред БТВ Милка Велкова, производител от с. Долно Линево.

Тя заяви, че годината е екстремна, като всяка година досега е имало по нещо неблагоприятно, а тази година всичко е неблагоприятно. Ще е доволна, ако добивът достигне поне наполовина на миналогодишния.

„Април започна с горещина от над 30 градуса, което доведе до бързо развитие на лозовите насаждения, през май имаше ниски температури – 7-9 градуса, които объркаха опрашването, последва трайно засушаване“, каза Велкова.

Добивите са ниски, реколтата е готова за прибиране с месец по-рано, а пазари няма към момента.

Качеството в същото време е перфектно, тъй като не е имало условия за болести.

Велкова заяви, че обединение на лозарите работи с властта за мерки, с които да бъдат подпомогнати. Посочи, че в сравнение със страни в Западна Европа субсидиите са ниски.

Гроздоберът на района на Мелник ще започне по-рано заради високите температури, поради което гроздето зрее по-рано. Това разкриха лозари и винопроизводители в ефира на БНТ.

Те коментираха, че за разлика от дружи страни, които произвеждат вино, като Испания например, в България не се плащат помощи за горещото време.

Лозар коментира, че ако летата се запазят така още 20 години, ще трябва да се ориентират към по-топлолюбиви култури. Те вече експериментират с отглеждане на маслини и шамфъстък.

Цената на виното се образува трудно, но вероятно ще се повиши, когато гроздето е 1,50 лева за килограм, коментираха производителите.