Западът няма да се уплаши от предупреждението на руския президент Владимир Путин, че ще започне война с НАТО, ако Украйна получи разрешение да използва оръжията, предоставени ѝ от западните ѝ съюзници, за удари по територията на Русия, заяви британският външен министър Дейвид Лами, цитиран от Пи Ей медия и ДПА, пише БТА.
Руският държавен глава предупреди, че подобен ход „ще означава, че страните от НАТО, САЩ и ЕС са във война с Русия“.
Според Лами обаче има малка вероятност от подобен сблъсък. „Путин каза: не изпращайте танкове. Изпратихме им. Путин каза: не изпращайте никакви ракети. Изпратихме им. На всеки няколко месеца Путин заплашва, че ще използва ядрени оръжия“, обясни Лами пред телевизия „Скай нюз“. Британският външен министър подчерта, че сега русият президент трябва „да сложи край на агресията си и да напусне Украйна“.
Лами допълни, че Путин „много блъфира“. „Не можем да бъдем отклонени от курса от един империалистически фашист“, който „иска да нахлува в страни безразборно“, каза още ръководителят на британската дипломация.
„Украйна в крайна сметка ще използва британски ракети с голям обсег във войната си срещу Русия, въпреки заплахите на Владимир Путин за тотална война“, заявява генерал Джон МакКол, бивш заместник-върховен главнокомандващ на НАТО в Европа в телевизионен коментар за ВВС, публикуван в Independent, пише ФОКУС.
Продължават разговорите със САЩ и съюзниците за предоставяне на разрешение на Киев да използва доставените от Обединеното кралство ракети Storm Shadow за поразяване на руски военновъздушни бази и военни обекти, които се използват за нападения срещу Украйна.
Генерал сър Джон Маккол заявява: „Те не трябва да сигнализират за този вид колебание и дилема, трябва да бъдат твърди в сигналите, които изпращаме“.
Генерал МакКол допълва: „Ние се колебаем, моето предположение е, че в крайна сметка те ще бъдат предоставени“.
Въпросът за удари по руска територия, по-специално с ракети Storm Shadow е бил обсъден на срещата между президента на САЩ Джо Байдън и британския премиер Киър Стармър в Белия дом на 13 септември.
След разговорите Стармър заяви, че срещата не е била посветена на конкретно решение относно Storm Shadow, въпреки че Байдън заяви, че ще обсъдят въпроса с британския премиер.
В няколко публикации британският The Guardian съобщи, позовавайки се на свои източници, че „САЩ и Великобритания са решили да позволят на Украйна да използва ракети с голям обсег на действие за нанасяне на удари по руска територия, но все още не са готови да обявят това решение“.
Storm Shadow се произвежда от компания, контролирана от британски, френски и италиански интереси, а някои от компонентите са произведени в Съединените щати, което дава право на вето на четирите държави върху използването му.
На 11 септември американският държавен секретар Антъни Блинкен посети Киев и не обяви разрешение за използване на ATACMS в дълбочина на руската територия, но заяви, че въпросът е бил обсъден и той ще отнесе чутото във Вашингтон.
На 12 септември Politico съобщи, че Белият дом финализира план за облекчаване на някои ограничения върху използването от Украйна на оръжия, предоставени от САЩ.
The Times също така съобщи, че Байдън може да разреши използването на британски ракети с голям обсег Storm Shadow за нанасяне на удари по руска територия. На 13 септември NYT писа, че президентът на САЩ е взел решение за Storm Shadow, но все още се колебае дали да използва американски ATACMS.
Агенция Bloomberg съобщи, позовавайки се на неназовани европейски и американски официални лица, че Русия може да засили хибридните атаки срещу страни от НАТО в отговор на разрешението на САЩ и Европа да използват оръжия с голям обсег срещу Русия.