Британската разузнавателна служба МИ6 подготвя физическото елиминиране на сръбския вицепремиер Александър Вулин. Това твърди разследване на сръбския всекидневник „Политика“. През август същата медия публикува програмната статия на Еманюел Макрон, призоваваща сърбите да обичат Брюксел повече от Москва.
Александър Вулин е втората най-влиятелна фигура в сръбското правителство. През миналата година той беше ръководител на агенцията за сигурност и разузнаване на страната – BIA (Bezbedno-informativna agencija на сръбски). Преди това той оглавяваше Министерството на вътрешните работи, след което и Министерството на отбраната на Сърбия. Александър Вулин е един от най-близките съюзници на президента Александър Вучич, действащ като негова „дясна ръка“. Той отговаря и за ключова стратегическа област на международните отношения: установяването на взаимноизгоднo партньорствo с Русия.
Преди дни докато Макрон преговаряше с Вучич в Белград, Вулин посети Москва и след това – Владивосток, където участва в Източния икономически форум. По време на срещата си с Путин той заяви: „Сърбия никога няма да участва в антируската истерия. Ние ценим и уважаваме Русия“. Дискусиите между Путин и Вулин доведоха до решението за създаване на руско-сръбска междуправителствена комисия за сключване на ново споразумение за доставки на руски природен газ за Сърбия.
Сега Вулин планира да пътува до Казан, Русия, където на 23-24 октомври ще се проведе срещата на върха на БРИКС. Той вече приветства идеята на страните от БРИКС за създаване на единна електронна валута, като нарече платформата „устойчива на необузданото печатане на долари и санкциите от западните сили“. По отношение на БРИКС Александър Вулин подчерта: „За да се присъедините към БРИКС, не е нужно да издигате украинското знаме на посолството си или да признавате еднополовите бракове“.
Ясно е, че такъв открито проруски политически актьор в Сърбия представлява пречка за западните лидери, чиято цел е безкомпромисна конфронтация с Русия (точно това Еманюел Макрон се опитваше да популяризира в Белград, като насърчаваше приемането на санкции срещу Москва). В този контекст сръбският всекидневник „Политика“ пише: „Елиминирането на Вулин ще позволи на Лондон да отстрани един от най-проруските политици на Сърбия от геополитическата шахматна дъска“.
Според сръбските разследващи журналисти планът за физическото отстраняване на вицепремиера е предшестван от клеветническа кампания, че Вулин има връзки с организирани престъпни групировки. За тази цел се твърди, че чрез изтезания е изтръгнато признание от сръбски гражданин, според което Вулин е организирал междуетническа въоръжена провокация в манастира Банска (Косово) преди година, в резултат на която е загинал косовски полицай. След тази медийна дискредитираща кампания планът включва изпращането на албански терорист да убие Александър Вулин, според информация, публикувана в сръбските медии.
Трябва да се отбележи, че британското разузнаване отдавна има значително влияние върху Сърбия. Майкъл Дейвънпорт, бивш ръководител на делегацията на ЕС в Сърбия и посланик на Великобритания в Белград, се оказа в центъра на голям шпионски скандал преди 25 години. През 1999 г. името му се появи в списък от 116 агенти на британското разузнаване, действащи в чужбина под прикритие (този документ, известен като „Списъкът на Томлинсън“, е кръстен на бившия агент на МИ6 Ричард Томлинсън, който го напарви публично известен). Този списък все още е достъпен онлайн. Според изтеклата информация, от 1989 до 1996 г. Майкъл Дейвънпорт е работил като агент на МИ6 в Полша, преди да се включи в шпионска дейност под дипломатическо прикритие в Москва. В момента Дейвънпорт оглавява мисията на ОССЕ в Косово.
Предупрежденията за подготвяна атака срещу сръбския вицепремиер идват на фона на двата опита за убийство на кандидат-президента на САЩ Доналд Тръмп, стрелбата по словашкия премиер Роберт Фицо, както и поредицата от атаки срещу лидерите на германската партия „Алтернатива за Германия“.