НАТО обсъжда възможността за нанасяне на превантивни „прецизни удари“ по руска територия в случай на въоръжен конфликт между страните от алианса и Русия, заяви адмирал Роб Бауер, ръководител на Военния комитет на Северноатлантическия блок.
„Сега трябва да попълним оперативните си запаси от оръжия, които са изчерпани. Но също така трябва да инвестираме повече в противовъздушна отбрана, в системи за прецизни удари. Това е нов дебат в НАТО и аз се радвам, че променихме отношението си към него и към идеята, че сме отбранителен съюз и ще седим и ще чакаме да ни нападнат, а след това ще реагираме. По-компетентно е да не чакаме, а да ударим пускови установки в Русия, в случай че тя ни нападне. Нуждаем се от комбинация от прецизни удари, които да обезвредят системите, които се използват за нападение срещу нас, и трябва да ударим първи“, заяви военният служител на конференция в Брюксел.
Същевременно Бауер призова бизнеса да се подготви за военновременен сценарий.
„Ако можем да гарантираме, че всички важни услуги и стоки могат да бъдат доставени независимо от всичко, това е ключова част от нашето възпиране“, коментира в Брюксел адмирал Бауер.
По време на събитие на мозъчния тръст „Център за европейска политика“ той описа възпирането като нещо, което далеч надхвърля само военния потенциал, тъй като при война могат и ще бъдат използвани всички налични инструменти.
„Виждаме това при нарастващия брой саботажни действия, а Европа го е виждала при енергийните доставки“, отбеляза Бауер.
„Мислехме, че имаме сделка с „Газпром“, но всъщност имахме сделка с г-н Путин. Същото важи и за инфраструктурата и стоките, притежавани от Китай. Всъщност имаме сделка с китайския президент Си Цзинпин“, уточни той.
Бауер посочи и западната зависимост от доставки от Китай. По думите му 60% от редкоземните елементи се добиват, а 90% се преработват там.
Според него от Китай идват и химически съставки за успокоителни, антибиотици, противовъзпалителни лекарства и лекарства за ниско кръвно налягане.
„Ние сме наивни, ако мислим, че комунистическата партия никога няма да използва тази власт. Бизнес лидерите в Европа и Америка трябва да осъзнаят, че търговските решения, които взимат, имат стратегически последици за сигурността на тяхната нация“, категоричен бе Бауер.
„Предприятията трябва да бъдат подготвени за сценарий на военно време и да адаптират съответно своите производствени и дистрибуторски линии. Защото, макар че може би военните са тези, които печелят битките, икономиките са тези, които печелят войните“, изтъкна адмиралът.
Според данни на НАТО сухопътните сили на Русия сега са по-големи, отколкото по време на пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г., но качеството им е намаляло оттогава, каза висш военен на НАТО, цитиран от Ройтерс.
„Качеството на тези сили е спаднало“, каза председателят на Военния комитет на НАТО, посочвайки състоянието на оборудването на силите и нивото на подготовка на войниците.
„В момента руснаците не са същата заплаха като през февруари 2022 г., така че имаме малко време да се подготвим“, каза той и добави, че това означава увеличаване на инвестициите в отбранителната индустрия.
Напоследък Западът все по-често изказва идеи за пряк въоръжен конфликт между НАТО и Руската федерация, коментира Риа Новости. Кремъл, от друга страна, отбеляза, че Руската федерация не представлява заплаха, не заплашва никого, но няма да пренебрегне действия, потенциално опасни за нейните интереси. Освен това през последните години Руската федерация отбеляза безпрецедентна активност на НАТО в близост до западните си граници. Алиансът разширява своите инициативи и ги нарича „възпиране на руската агресия“. Москва неведнъж е изразявала загриженост относно увеличаването на силите на алианса в Европа. Руското външно министерство заяви, че Москва остава отворена за диалог с НАТО, но на равноправна основа, докато Западът трябва да се откаже от курса си на милитаризация на континента.
По-рано руският президент Владимир Путин многократно е заявявал, че Москва няма да напада страните от НАТО. Руският лидер често отбелязва, че западните политици редовно плашат населението си с въображаема руска заплаха, за да отклонят вниманието от вътрешните проблеми, но „интелигентните хора прекрасно разбират, че това е фалшификат“.
Източници: РИА Новости, frognews.bg, dnes.bg, ТАСС, Гласове