Между 2018 и 2021 година Европейският съюз е раздал щедри земеделски субсидии на компании, които са собственост на милиардери, твърди британското издание “Гардиън”, цитирано от бТВ.
Според него сред фирмите има и такива, които са на бившия чешки премиер Андрей Бабиш – обвинен през февруари за измама, свързана със субсидии за земеделие, и на британския бизнесмен сър Джеймс Дайсън.
Милиардерите са били “крайни бенефициенти” на 3,3 милиарда евро от ЕС за селското стопанство през четиригодишния период, въпреки че хиляди малки ферми са били затворени, отбелязва “Гардиън”.
Някои от 17-те крайни бенефициенти са част от списъка на богатите на “Форбс” за 2022 г.
Сър Джеймс Дайсън е британски магнат, основател на компанията Dyson, който твърдеше, че Великобритания трябва да напусне ЕС.
Гуо Гуанчан, китайски инвеститор, който притежава футболния клуб “Уулвърхемптън Уондърърс”, също е получил субсидии.
Друг милиардер, бенефициент на фондовете на данъкоплатците на ЕС, е Клеменс Тьонис – германският магнат, който призна, че “сгрешил” за Владимир Путин през 2022 г.
Кйелд Кирк Кристиансен – датският производител на играчки и бивш изпълнителен директор на “Лего”, също е в списъка.
“Това е лудост”, коментира Беноа Бито, френски фермер и евродепутат от Зелените в последния Европейски парламент.
Той посочи, че по-голямата част от фермерите се борят да изкарват прехраната си. ЕС дава една трета от целия си бюджет на фермерите чрез общата си селскостопанска политика (CAP), която раздава пари въз основа на площта земя, която се притежава, а не на това дали собствениците имат нужда от подкрепата, отбелязва “Гардиън”.
Изданието допълва, че строгите правила за поверителност, слабите изисквания за прозрачност и сложните вериги на собственост на компанията означават, че е малко възможно да се провери кой получава парите.
В проучване, поръчано от комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент през 2021 г., изследователи от Центъра за европейски политически изследвания (Ceps) установиха, че “понастоящем де факто е невъзможно” да се идентифицират най-големите крайни бенефициенти на финансиране от ЕС с пълна увереност.
За да направят най-добра оценка, изследователи свързаха данните за получателите на субсидии за ферми от всяка държава членка с търговска база данни на компании.
Те идентифицираха хора, които притежават поне 25% от компания, за да стигнат до крайните бенефициенти. “Анализът разглежда крайното физическо лице в края на верига от компании”, каза Дамир Гойшич, изследовател на финансовите пазари, който е съавтор на доклада на Ceps и е предоставил данните на “Гардиън”.
Гойшич установи, че 17 милиардери са получили помощи от ЕС за земеделие чрез компании, които притежават изцяло или частично през четиригодишния период.
“Общата сума на парите, свързани с милиардерите, е 3,3 милиарда евро, но веригата от компании е твърде сложна и неточна, за да се преценят сумите според техния дял в собствеността”, казва още Дамир Гойшич.