Служебният премиер Димитър Главчев не прие критичния тон на държавния глава Радев по отношение на изборния процес.
„Ако вижда нередност, президентът може да сезира Конституционния съд“, отговори Главчев на критиките на държавния глава за честността на вота.
„Нямам навика да коментирам изказвания на президента. Предложили сме му доклад, на базата на който да вземе своите решения. Впрочем той е един от тези, които могат да сезират Конституционния съд, ако види нередност, може да го направи“, каза Главчев, цитиран от БНТ.
Той подчерта, че днес излиза докладът на МВР са свършеното на изборите в неделя.
„От МВР и от ДАНС са представили доклади, които са адресирани до президента, до Народното събрание и до Министерския съвет, в които са дали пълен отчет за това, което са направили по време на изборите. На базата на този доклад трите институции ще имат възможност да вземат своите решения. Ще ви кажа оценката на международни наблюдатели, става въпрос за ПАСЕ, които казват, че изборите са конкурентни и ръководени професионално от изборната администрация и дават добра оценка на организацията на изборите“, коментира още Главчев.
На въпрос гледал ли е кадрите от видеонаблюдението на вота, на които се виждат изборни нарушения, премиерът отговори:
„Гледам ги много внимателно, но вие знаете ли състава на СИК, та ми задавате така въпроса. Това са представители на всички партии, там няма представители на изпълнителната власт. Ако има нещо нередно, образувано е досъдебно производство относно кадрите между впрочем“, обясни той.
– Не ви ли притесняват тези кадри?
– Разбира се, че ме притеснява, но дали трябва още да продължи да ме притеснява, ще разберем от органите, които са компетентни, а това са прокуратурата и съдът. Няма представители на изпълнителната власт в СИК, даже и ЦИК не е толкова компетентен в случая, обобщи Главчев.
Според думите му това са най-охраняваните избори до сега.
„Най-много отговаряхме на сигнали, най-много досъдебни производства има, най-много предупредителни протоколи има – подписани и издадени. На последните избори 3300 машини са проверени,“ обобщи служебният премиер.
Припомняме, че в позиция по повод изборите държавният глава поиска отговор от служебното правителство имало ли е манипулиран и купен вот и как е възможно сигналите да се виждат от всички, но не и от отговорните институции.
„Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй? Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове? Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?“, пише в позицията на президента.