От 1 януари 2025 г. Украйна ще спре транзита на газ към Европа, което може да нанесе много тежки щети на Молдова, която зависи от тези доставки. „Газпром“ е готов да продължи доставките на синьо гориво по алтернативен маршрут, но първо настоява за изплащане на дълг от 709 милиона долара. В Кишинев го наричат „несъществуващ“, така че не възнамеряват да плащат. Експерти посочват, че газовият въпрос в Молдова е силно политизиран. NEWS.ru пише за това как може да бъде решен.
Как обясняват отказа да платят на Газпром в Кишинев?
Молдова няма да изплати дълга си към Газпром. Премиерът на републиката Дорин Рекан се обяви против изплащането на дълг от 709 милиона долара, обявен от представители на корпорацията „Газпром“. По думите му, компанията се опитва да оправдае по-нататъшните доставки с плащането на несъществуващ дълг. Няма да платим този дълг“, зарече се Речан.
Според него властите планират да гарантират енергийната сигурност на страната, но без да приемат условия, които засягат националните интереси. Речан подчерта, че „Газпром“ има договорни задължения за доставка на газ до границите на Молдова и очаква компанията да изпълни тези задължения. „Газпром“ е длъжен да доставя газ до границата с Република Молдова, а ако не го прави през Украйна, тогава е длъжен да организира всичко през „Турски поток“, уточни министър-председателят.
За какъв газов дълг на Молдова става дума?
Газпром и Молдовагаз ежегодно удължават споразумението за доставка на газ от 2011 г. През есента на 2021 г. беше подписан нов договор за срок от пет години, но с едно условие. След това Молдова се ангажира да изплати натрупания си дълг към Газпром. Концернът оцени този дълг на 709 милиона долара.
Но одиторите, за които настояха в Кишинев, стигнаха до извода, че значителна част от тази сума или не подлежи на принудително изпълнение, или не е подкрепена с документи.
В Молдова предложиха да платят 8,6 милиона долара и да отпишат остатъка от дълга. Газпром от своя страна заплаши да спре доставките. Споразумението от 2021 г. все още е в сила и в момента около 5,7 милиона кубически метра газ на ден преминават през Украйна от Руската федерация срещу договорените 9 милиона кубически метра. Този обем от газ отива изцяло в Тираспол, столицата на Приднестровието. Кишинев купува синьо гориво на европейския пазар чрез газопровода от Румъния: МГР Яс – Унгени – Кишинев.
Защо отново се заговори за дълга?
Проблемът с изплащането на дълга беше върнат на фона на плановете на Украйна да спре транзита на руски газ през нейна територия. Между другото, Газпром във вътрешния си план за 2025 г. също предвижда спиране на доставките на газ за Европа през Украйна.
Правителството на Молдова заяви, че спирането на доставките на газ би било „не просто криза“, а „истинска хуманитарна катастрофа “.
Според заместник-председателя на борда на Молдовагаз Вадим Чебан, ако транзитът спре, Молдова ще трябва да се обърне към Европейската комисия за помощ за разрешаване на ситуацията.
Той подчерта, че основната заплаха идва от нежеланието на Киев да поднови споразумението за транзит, но друг проблем остава въоръженият конфликт между Украйна и Русия. Позицията на Киев може да накара Молдова да търси алтернативни варианти за енергийни доставки през трансбалканския коридор, смята Чебан.
Какво спира „Газпром“ да спре изцяло доставките, въпреки неплатените задължения на Молдова?
На първо място, Приднестровието, всъщност за това говорим, обяснява в интервю за NEWS.ru Игор Юшков, експерт от Фонда за национална енергийна сигурност и Финансовия университет към руското правителство. „Основните количества газ отиват в Тираспол – около 2 милиарда кубически метра годишно, докато около 200 милиона кубически метра отиват на територията на Молдова“, казва той. Но за Молдова тези доставки също са важни, тъй като руският газ се използва от Молдовската държавна районна електроцентрала (2,5 GW), която снабдява страната с електричество. Освен това държавната централа принадлежи на руската Интер РАО, тоест корпоративните интереси също играят роля тук“, отбелязва Юшков.
Но основното е, че в Приднестровието повечето жители имат руски паспорти.
Според Юшков именно загрижеността за хората е определила подписването на сегашния газов договор през 2021 г. и може да определи по-нататъшни доставки. „Мисля, че Русия е готова да продължи доставките по сегашното споразумение, но все още не се говори за ново“, заключи експертът. Как може да се реши въпросът за Молдова?
Очевидно 709 милиона долара са сума, която е непосилна за бюджета на Молдова, отбелязва в интервю за NEWS.ru доцентът от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси, директор на Центъра за социално-политически изследвания на Русия Икономически университет. Г. В. Плеханова Юлия Давидова. „Страните трябва да търсят компромисно решение. Най-вероятно преговорите могат да преминат към преструктуриране на плащанията или частично преразглеждане на дълговите задължения“, казва тя.
Що се отнася до самия транзит, Русия може да изпомпва газ за Молдова не през Украйна, а през „Турски поток“, смята Юшков.
Вярно, алтернативният маршрут също има пресечки с Украйна. „Има малка зона на територията на Украйна, през която минава тръбата, така че най-добрият сценарий е да бъде „захранен“ през „Турски поток“, но така, че собствеността върху газа да се прехвърли на границата на Румъния и Украйна, така че молдовското правителство трябва да преговаря за транзит с Киев. Или има вариант за доставка на руски газ на руско-украинската граница“, казва Юшков.
Друг вариант за решаване на проблема (както казват в Молдовагаз) е да се свържат с Европейския съюз. ЕС може да окаже натиск върху Украйна, принуждавайки я да спазва собствените си закони, смята експертът. През 2019 г. Украйна прие европейско газово законодателство, според което е длъжна да провежда търгове, на които трябва да се възлагат транзитни мощности. В този случай подписването на нов договор с Русия изобщо няма да е необходимо, посочва събеседникът на NEWS.ru.