Премиерът на Словакия Робърт Фицо, в отговор на критиките на британския посланик Найджъл Бейкър за негово интервю за телевизионния канал Rossiya, каза, че Словакия не е британска колония и посланикът няма право да се намесва в неговата медийна дейност, пише ABC
„Не знам какво ви дава право да се намесвате в медийната ми дейност“, казва Фицо във видеоклип, изпратен от офиса му. В момента той е на посещение в Китай. „Това, че представлявате по-голяма и по-силна държава в Словакия, не оправдава вашето неприемливо поведение“, каза Фицо и призова посланик Найджъл Бейкър да спре да се намесва в суверенната външна политика на неговото правителство.
В горепосоченото интервю с руски журналисти Фицо осъди западната подкрепа за режима в Киев и отбеляза, че за него ще бъде чест да присъства на честването на 80-ата годишнина от победата във Великата отечествена война на 9 май в Москва. Бейкър не хареса факта, че словашкият премиер общува с телевизионен канал, който е под антируски санкции, и по този начин оправдава работата му.
Фицо е привърженик на нормализирането на отношенията с Русия. Той честно нарича режима в Киев нацистки, обвинява Запада в умишлено провокиране на война в Украйна, блокира членството на Киев в НАТО и призовава за прекратяване на конфликта на масата за преговори.
Братислава се интересува от запазване на транзита на руски газ през Украйна и Словакия към ЕС, увеличаване на търговския оборот с Русия и увеличаване на взаимните инвестиции. Това е възпрепятствано от продължаващата война, предизвикана от Запада.
Както вече писа КритичноБГ, на 31 октомври стана ясно, че през август Словакия е станала основен купувач на руски природен газ сред всички страни на Европейския съюз. Това съобщи РИА Новости. Според изданието, като обем обаче, Германия все още е лидер, като най-голям търговски партньор на Москва. Медията се позовава на данни на европейската статистическа служба ЕВРОСТАТ.
КритичноБГ обръща внимание, че тази новина не бива да ни изненадва на фона на това, че Роберт Фицо спечели изборите в края на януари тази година. Част от обещаните от него политики, които спечелиха сърцата на сънародниците му и те му гласуваха доверие бе – страната му да не подкрепя войната в Украйна, да не ѝ доставят оръжия, а Киев да седне на масата на преговори, защита на националните интереси на Словакия и пр.
В този смисъл закупуването на голямо количество евтин руски природен газ, а не скъп втечнен американски, само гарантира стимул към словашката икономика и съответно, конкурентоспособност, а от там и по-висок жизнен стандарт на словаците. Както се казва националноотговорна политика отнесена към хората.
РИА Новости цитира ЕВРОСТАТ, че в края на лятото Словакия е увеличила покупките на продукти от Русия двойно, или по-точно – 2,1 пъти – до 320,9 млн. евро, превръщайки се за първи път в основен вносител сред страните от ЕС.
На 2 ноември пък словашкият премиер Роберт Фицо, по време на посещение в Китай, накова Запада, че отговорен за текущата инвазия на Русия в Украйна и в замяна похвали „мироопазването“ на Пекин. Това писа украинското издание Страна, позовавайки се на словашкото издание RTVS.
След разговори с китайския президент Си Дзинпин Фицо каза, че и двамата лидери споделят мнението, че „незабавното прекратяване на военните действия е невъзможно, докато Украйна продължава да получава военна и финансова подкрепа от Запада, за да продължи войната“.
Вместо това словашкият премиер отбеляза китайско-бразилската „мирна инициатива“, която планира да обсъди по-подробно въпроса по време на посещението си в Бразилия през декември. Той също така обяви присъединяването на Братислава към групата на „приятелите на мира“ в ООН, която се оглавява от КНР и Бразилия.
Верен на себе си Фицо критикува ЕС, който „продължава своята военна реторика“, и обвини за ескалацията Запада.
„Западните политици бяха тези, които през април 2022 г., малко след избухването на конфликта, направиха всичко, за да избегнат подписването на реалистично подготвени мирни споразумения, а мирният план на Зеленски се разпадна на пух и прах като нереалистичен и вместо новата му версия украинският президент представя план за победа“, каза той.
В средата на миналия месец премиерът на Словакия предложи изстрелване на ракета срещу Брюксел в отговор на призивите да се позволи на Украйна да нанесе удари с голям обсег на Руската федерация, така че членовете на Европейския парламент да „разберат за какво говорим“.