Австрия се насочва към рекордна година по отношение на фалити, като повече от 7000 компании се очаква да фалират до края на 2024 г. Това се равнява на средно 22 фалиращи фирми всеки ден при население от само 10 милиона души. Това пише в публикация на австрийската медия Horizont.
Трябва да се отбележи, че страната изпитва много от същите проблеми, пред които е изправена съседна Германия: високи разходи за енергия, по-ниско търсене на стоки, застаряваща работна сила, висока инфлация вложени разходи и антибизнес политики. КритичноБГ е публикувал множество репортажи за автомобилната индустрия на Германия, която изпитва сериозни сътресения, заради високите цени на електроенергията и газа, което я прави неконкурентна на американската и китайската.
Според австрийската медия Horizont 2024 г. се очаква да доведе до най-много фалити в Австрия от 15 години насам.
„Австрия върви към нова рекордна година на корпоративни несъстоятелности. Причината е токсична комбинация от намаляващ износ, свиващо се вътрешно потребление и високи разходи. Високите разходи за труд на единица продукция, високите разходи за материали и енергия заедно с прекомерната регулация затрудняват успеха на все повече компании в Австрия“, каза Герхард Вайнхофер, служител в асоциацията за защита на кредиторите Creditreform.
Партията на свободата на Австрия (FPÖ), която спечели националните избори тази година, но беше отстранена от властта от конкурентни партии, които формираха коалиция срещу нея, използва случая, за да илюстрира кризата, представена от управляващото правителство.
„Тази година Австрия се насочва към рекордна година на фалити. Повече от 7000 корпоративни фалити се прогнозират за 2024 г. – нов рекорд от 15 години. Канцлерът на ÖVP Карл Нехамер и министърът на икономиката на ÖVP по-специално Мартин Кохер нанесоха сериозни щети на икономиката и Австрия като място за бизнес“, каза икономическият говорител на FPÖ Аксел Касегер.
Касегер отбелязва, че новото правителство, наричано светофарната коалиция (по подобие на настоящата германска), вероятно ще влоши нещата. „И трябва да се опасяваме, че планираната светофарна коалиция няма да успее да разчисти тази уникална бъркотия в икономическата политика. Това ще удължи левия антиграждански и антибизнес курс на черно-зелената коалиция, ще подхранва инфлацията и допълнително ще отслаби нашата бизнес позиция.“
Австрия не само е изправена пред фалити; намаляване на заплати и съкращаване на работни места измъчват страната, заедно със затварянето на заводи.
„Страната ни има спешна нужда от отдавна закъснели реформи за нея като бизнес локация, облекчения за компаниите и служителите. Нашите компании все още страдат от много високите разходи за енергия и транспорт, както и от разходите за заплати, които се увеличиха рязко поради все още високата инфлация“, каза Касегер.
Миналия месец Русия изцяло спря доставките на природен газ за Австрия. FPÖ се застъпва за мирни преговори с Русия, за да се възстановят евтините енергийни доставки на страната.
„Разходите за електричество и газ се увеличават значително, което ще доведе до огромни допълнителни тежести за австрийското население. Промишлеността все още очаква удължаване на Закона за компенсиране на цената на електроенергията, за да се облекчи тежестта по-специално върху енергоемката промишленост. Следователно удължаването на тези мерки тази година е задължително, защото времето е от съществено значение“, добави той.