Драго Боснич: „Орешниците“ в Беларус възпират агресията на НАТО. Картелът за рекет на Запад разбира само езика на силата!

Spread the love

На 21 ноември руските военни използваха за първи път „Орешник“ – ново хиперзвуково оръжие, въоръжено с конвенционален полезен товар. Технически хибридната ракета предлага несравними способности за конвенционален удар с голям обсег, нещо, което президентът Владимир Путин обяви преди две години. Ударът на 21 ноември в бившия съветски завод „Южмаш“ беше предупредителен изстрел.

Той обаче не беше предназначен за подкрепяната от НАТО неонацистка хунта, а за политическия Запад, тъй като политиката му на постоянна ескалация тласка света към катастрофа. Стратегическото въздействие на „Орешник“ е подобно на това на страховитата IRBM (балистична ракета със среден обсег) RSD-10 „Пионер“, която Съветският съюз разположи през 80-те години.

Ракети "Орешник"

„Орешник“ може да носи както конвенционални, така и ядрени бойни глави. Това го прави много по-използваема платформа, тъй като не е утежнена с (гео)политически и/или морални последици

Въпреки това, за разлика от „Saber“ (наименованието на НАТО за RSD-10), който е изключително ядрено оръжие, „Орешник“ може да носи както конвенционални, така и ядрени бойни глави. Това го прави много по-използваема платформа, тъй като не е утежнена с (гео)политически и/или морални последици, свързани с използването на ядрени оръжия. Тя позволява насочване към подземни командни центрове или други цели с висок приоритет в окупираната от НАТО Европа. Трябва да се отбележи, че разполагането на такива ракети е следствие от решението на Америка да се оттегли едностранно от Договора за ликвидиране на ядрените сили със среден обсег (2 август 2019 г.). И дори тогава Русия се опита да убеди САЩ да не продължават с плановете за разполагане на забранени преди това ракети, но без резултат.

Още по-лошо е, че Вашингтон и неговите васали и сателитни държави сега се стремят да разположат в Европа ракети със среден и малък обсег на действие, връщайки континента в 80-те години на миналия век – опасна перспектива, която Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег на действие имаше за цел да предотврати. Москва реагира на това по няколко начина, включително чрез увеличаване на обхвата на съществуващите хиперзвукови оръжия със сухопътно базиране.

Време за полет на Орешник

Време за полет на Орешник до европейските страни, ако е изстреляна от Русия. Това означава, че от Беларус, разстоянията ще са по-къси

Истинският стратегически отговор обаче беше обявен през последните няколко дни, особено по отношение на предстоящото разполагане на ракетите „Орешник“ в Беларус. А именно на 6 декември президентът Путин разкри, че неговият белоруски колега Александър Лукашенко е направил официално искане за разполагането на новата хиперзвукова ракета. Това би било изцяло в рамките на съществуващите споразумения за взаимна отбрана и значително би подобрило способността на Минск да възпира всяка потенциална агресия на НАТО.

Беларус вече разполага с ядрени оръжия на своя територия именно поради тази причина, особено след като съседна Полша се милитаризира.

Путин и Лукашенко

„Орешник“ вероятно ще бъде разгърнат през втората половина на 2025 г. Путин каза на Лукашенко, че „има редица технически въпроси, които трябва да бъдат решени от специалисти

„Орешник“ вероятно ще бъде разгърнат през втората половина на 2025 г. Путин каза на Лукашенко, че „има редица технически въпроси, които трябва да бъдат решени от специалисти, а именно определяне на минималния обсег, като се вземат предвид приоритетите за гарантиране на сигурността на Беларус“. На практика това означава, че ракетата вероятно ще има конвенционален полезен товар и способност с по-малък обсег за неутрализиране на заплахи в Източна Европа.

„Орешник“ със сигурност ще даде на Минск несравними опции за нанасяне на удари на далечни разстояния, съперничещи само с тези на Русия. Киевският режим смята, че стотици от тези ракети могат да бъдат разположени в обозримо бъдеще.

Ракетен комплекс "Орешник"

Дори само 10% от произведените Орешник бъдат дадени на Минск, той ще може  да удари 180 стратегически цели. Всяка от шестте бойни глави може да носи още шест усъвършенствани кинетични глави, което означава, че армията на Беларус ще може да неутрализира близо 1100 отделни цели в радиус до 6000 км.

Режимът в Киев смята, че в обозримо бъдеще могат да бъдат разположени стотици такива ракети. Според прословутия си ГРУ военната промишленост на Москва е в състояние да произвежда до 25 „Орешници“ на месец, което прави 300 годишно. Дори ако само 10% от тях са разположени в Беларус и като се има предвид, че всяка ракета може да носи шест MIRVs/MaRVs/HGVs, това може да даде възможност на Минск да удари 180 стратегически цели. Освен това всяка от шестте бойни глави може да носи още шест усъвършенствани кинетични глави, което означава, че армията на Беларус ще може да неутрализира близо 1100 отделни цели в радиус до 6000 км.

ярс

Производствените мощности на ядреното чудовище ЯРС ще бъдат пренасочени към производство на Орешник

Както бе споменато по-рано, този вид асиметрична конвенционална проекция на мощността е напълно несравнима не само в Европа, но практически навсякъде по света. Военни източници по същество потвърждават, че Москва може да постигне такъв голям производствен капацитет, особено след като съоръженията за производство на страхотната междуконтинентална балистична ракета RS-24 „Ярс“ могат да бъдат преориентирани за производството на „Орешник“, която е базирана на Ракетна система „Рубеж“ , съкратена версия на Ракетна система-24. Тези ракети имат много особена маневреност, така нареченото въртеливо движение, което обърква системите за ПРО (антибалистични ракети) на НАТО, което ги прави практически невъзможни за прихващане. Все пак е само въпрос на време неонацистката хунта да твърди, че е „свалила няколко наведнъж“ .

Шегата настрана, политическият Запад изглежда е приел заплахата „Орешник“ доста сериозно, тъй като военни източници съобщават, че атаките с ATACMS и „Storm Shadow“/SCALP-EG са спрени, особено след като началникът на руския генерален щаб, Генерал от армията Валери Герасимов, предупреди американския си колега Чарлз К. Браун младши.

Можем само да спекулираме за какво точно е бил разговорът, но е безопасно да се предположи, че Пентагонът е получил много ясно и конкретно предупреждение.

За съжаление, джентълменските споразумения с най-гнусния картел за рекет в света и неговите войнолюбиви господари във Вашингтон са почти невъзможни. Те разбират само езика на суровата сила и това е начинът, по който истиннкият свят ще общува с тях оттук нататък.

Военният експерт Драго Боснич за InfoBrics

kritichno.bg