Петер Сиярто в София: Санкциите на САЩ няма да спрат транзита на газ от Русия за Унгария през България

Spread the love

Ситуацията с плащането на транзита на руски газ за Унгария през територията на България, усложнена заради санкциите на САЩ срещу „Газпромбанк“, ще бъде решена. Увереност в това изрази министърът на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария Петер Сиярто, който посети София, съобщава ТАСС.

„Сигурността на енергийните доставки на Унгария до голяма степен зависи от България, тъй като оттук минава газопроводът „Турски поток“. През тази година получихме над 7 млрд. куб. метра природен газ по този маршрут. така че предсказуемостта и надеждността на транзитните доставки са ключов въпрос за Унгария. С налагането на санкции срещу „Газпромбанк“ несъстоятелната администрация на САЩ създаде трудна ситуация в региона, но с тясно регионално сътрудничество и солидарност ние ще успеем да разрешим тази ситуация“, написал Сийярто във Фейсбук.

Говорейки по-късно по телевизионния канал M1, външният министър Петер Сиярто каза, че Унгария и България са си поставили задачата да „намерят правно и финансово решение“ на този проблем, което ще позволи плащания за руски газ и ще бъде приемливо за всички страни. Нашите колеги бързо ще извършат необходимата юридическа и финансова работа и по този начин доставките на газ през България ще бъдат абсолютно надеждни през следващия период, въпреки ограничителните мерки на САЩ. Това е добра новина за енергоснабдяването на Унгария“, подчерта Сиярто. Той добави, че е обсъдил тези въпроси в София с президента Румен Радев, както и с министрите на външните работи и на енергетиката в служебното правителство на страната Иван Кондов и Владимир Малинов.

Малинов наскоро заяви, че България може да прекрати доставките на руски газ за Сърбия и Унгария, ако „Газпром“ не намери начин да плати за транзита. В същото време от дружествата „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ съобщиха, че спирането на транзита би било крайна мярка, която все още не се обсъжда.

В края на ноември САЩ наложиха санкции срещу „Газпромбанк“, през която се обработваха чуждестранните плащания за руски нефт и газ. След това Будапеща се обърна към Вашингтон с молба да направи изключение от санкции за тази банка при плащането на доставките на газ. Същевременно унгарското правителство започна консултации с Русия и други страни, за да намери изход от създалата се ситуация.

Унгария все още получава по-голямата част от своя газ от Русия по дългосрочни договори с „Газпром“. През 2022 г. страната е получила 4,8 млрд. куб. м чрез газопровода „Турски поток“ и разклоненията му през България и Сърбия. Според унгарски данни през 2023 г. тази цифра ще нарасне до 5,6 милиарда кубически метра. 

ТАСС, Гласове