С хитър трик без дебитна карта пестите хиляди левове в Кауфланд, Лидл, Билла и моловете

Spread the love

Това, което обединява хората в сезона на празниците е, че всеки е готов да харчи, независимо от доходите си. Сякаш в последните години се е превърнал в традиция около Коледа и Нова година да се разделяме с три-, а понякога и с четирицифрени суми. 
Съществува ли начин да не сринем тотално финансите си в края на декември и началото на януари?

Любопитен отговор на този въпрос, както и практични съвети, дава професорът и преподавател Джей Загорски, който е изследвал празничното пазаруване от научна гледна точка. Експертът е категоричен, че по празниците трябва да харчим кеш и да не ползваме дебитни и кредитни карти, както и да не ползваме варианти като „вземи сега, плати по-късно” и всякакви други съвременни шопинг удобства, пише Уикенд. 

Загорски е категоричен: „Не използвайте нито едно от тези неща. 
Вместо това използвайте старомодни хартиени пари. Да, използването на кеш вместо електронни плащания е прост начин да контролирате празничните си разходи, като същевременно помагате на другите. И говоря от личен опит”, пише той в своя статия.

По думите му голям проблем е, че малцина реално си правят празничен план за покупките, а още по-малко са тези, които реално се придържат към него. Това е логично, още повече в български вариант – знаем как по празниците винаги в последния момент се оказва, че сме забравили да купим куп неща или пък сме пропуснали да вземем подарък на някого, когото е много важно да уважим. И точно така се стъпва накриво. 

Защо парите в брой помагат в такава ситуация? 
Първият аргумент на Загорски е очевиден и непробиваем: „Използването само на хартиени пари осигурява автоматичен метод за бюджетиране. Когато свършат парите, просто спирате да пазарувате”.

Плащането кеш носи определено неудобство и чувство на съжаление, защото виждаме с очите си как банкнотите изчезват и това ни спира да бъдем твърде импулсивни. Ако просто вадите дебитната карта, не виждате парите и механично слагате пластинката на устройството и така сте склонни да харчите неразумно.

Така че пазаруването в брой ще ви излезе по-евтино, категоричен е професорът. Неговата препоръка е даже да не излизаме с целия празничен бюджет или ако сме напазарували всичко и имаме излишък, да го заделим за резерв. 

Загорски цитира и изследвания, които показват, че при плащането в брой ценим покупката повече, защото подсъзнателно имаме по-силно чувство на притежание. 

Пазарувате само онлайн? 
Професорът има решение – купувате си подаръчни карти от физически обект и плащате само с тях. Това създава цял куп неудобства – и така е сигурно, че няма да се полакомите да поръчате повече от нужното. В България това е напълно приложимо, защото плащането в брой е не само възможно навсякъде, но много магазини го предпочитат. 

В Щатите обаче има немалко магазини, които отказват да приемат пари в брой. Това на практика затваря вратите им за хора в напреднала възраст или с по-нисък социален статус. Затова Загорски вижда в купуването на подаръци в кеш и един силен сигнал към бизнеса, че хартиените пари все още са единствените пари, с които някои от нас разполагат. Той е категоричен – парите в брой няма да направят празниците по-хубави, но може да ви спестят много проблеми след коледния сезон.