Проблемът с „плана Тръмп“ за Украйна е, че макар и голяма крачка напред според американците, той е много далеч дори от минималните условия, при които Москва е готова за диалог. Това заяви руският експерт по международни отношения Фьодор Лукянов в ефира на канала „Союзное вече“.
„Този план, ако повече или по-малко прилича на това, което чуваме сега, струва ми се, е много далеч от минималните условия, на които Русия може да се съгласи по отношение поне на започване на преговори. Но за Тръмп това ще изглежда като много голяма крачка напред. И когато тези стъпки се предприемат, а те не се срещнат в определена точка, от която да се започне, тогава въпросът е – как ще се държи Тръмп?“, обяснява Лукянов.
„От една страна, той не е военен човек, въпреки цялата специфика на поведението си, той не е от онези, които обичат да воюват, да изпращат войски, да започват операции, това е положително. Това, което не е положително, е, че в същото време той е човек, който вярва в силата, вярва в натиска и много цени престижа, преди всичко личния,“ коментира експертът.
„Това означава, че ако той направи оферта и тя бъде отхвърлена, тогава трябва по някакъв начин да се позиционира така, че всички да разберат, че предложенията му не може да се отхвърлят просто така. Е, Русия и Путин също не се поддават на натиск. Съответно тук възниква някакъв нов конфликт. Но все още трябва да поживеем, за да видим това“, каза Лукянов.
Въпреки това, каза той, ходът на украинския конфликт ще се промени.
„Ясно е, че конфликтът в Украйна наближава някакъв кръстопът. Защото в някаква степен този тип конфликт, който наблюдаваме почти три години, се изчерпа и трябва да премине в друга фаза. Или дипломатическа, или изостряне, или съвсем друг тип, някакви други задачи. Но линейното продължение на конфликта става все по-малко вероятно. По различни причини, но за всички страни едновременно“, обяснява експертът.
Демонстрацията на ракетната система „Орешник“ постави по-нататъшните руско-американски отношения на кръстопът, каза Фьодор Лукянов.
„Ще бъдем на една крачка от бездната, ако приемем, че този сигнал е получен. Трудно е да се каже още. Цялата игра на нерви в областта на ядреното възпиране е свързана с необходимостта да се блъфира, да се демонстрира твърдост на намеренията, така че противоположната страна да повярва в тях. Нашата задача е да покажем, че със сигурност ще отговорим, а тяхната – да демонстрират, че не вярват в това и не се страхуват и не може да бъдат трогнати“, обяснява експертът.
„Самият факт, че ядреният фактор е толкова приложим, ни кара да вярваме, че се движим към кръстопът. Или наистина ще проработи и тогава ще започне някакъв опит за деескалация чрез преговори, дипломация, чрез военни мерки, но с неядрен характер. Или, ако надделее мнението, че не трябва да се поддават на руския ядрен шантаж (а това го има в Америка), тогава ще продължим да крачим към пропастта“, каза още Лукянов.
Според него обаче Тръмп ще се опита да влезе в директен контакт с Путин, показвайки, че вижда нещата различно от Байдън.
„Тръмп ще каже – какъв идиотизъм, трябва да говорим, като цяло сме в добри отношения с него, ще говоря, ще разберем и т.н. Не знам доколко самият той вярва в това, Тръмп е екстравагантен човек, не изключвам да вярва. Въпреки че обективно разбираме, че такива конфликти не могат да бъдат разрешени само с един разговор или дори с десет. Но демонстрирането, че ще се държи различно, е много важно за него“, обяснява експертът.
“ още нещо – той вече посочи човека, който трябва да се занимава с този въпрос от името на неговата администрация, той е доста традиционен републиканец, не трябва да очаквате чудеса от него, но той не е същата позиция както са сега Блинкен, Съливан и т.н.“, заключи Фьодор Лукянов.
Превод и редакция: Епицентър.БГ