Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп отказа да изключи възможността за нахлуване в Гренландия или Панама, когато беше попитан дали САЩ биха могли да използват военна сила, за да придобият арктическия остров или канала в централноамериканската страна, пише „Медиапул“.
Запитан дали би изключил икономическа или военна принуда, за да придобие контрол над Гренландия и Панамския канал, Тръмп отговори:
„Не мога да ви уверя – говорите за Панама и Гренландия – не, не мога да ви уверя за нито едно от тези две неща. Но мога да кажа следното: Нуждаем се от тях за икономическа сигурност.“
Както споменахме по-рано, Тръмп неведнъж е изразявал желанието си САЩ да закупят Гренландия, описвайки датската територия и най-големия остров в света като „абсолютна необходимост“ за американската сигурност.
„Имаме нужда от Гренландия за целите на националната сигурност. Хората наистина дори не знаят дали Дания има някакво законно право върху нея, но ако има, трябва да се откаже от нея, защото тя ни е необходима за националната сигурност.“
Гренландия, която има население от около 60 000 души, е бишва датска колония, докато през 1979 г. става самоуправляваща се със собствен парламент. Тя остава територия на Дания, като Копенхаген упражнява контрол върху външната и отбранителната й политика.
Тъй като световните сили се стремят да разширят обхвата и влиянието си в Арктика, богатият на полезни изкопаеми остров, на който се намира военна база на САЩ, е желан заради стратегическата си сигурност и търговска стойност.
Тръмп и преди е изисквал от Панама да възстанови собствеността на канала на САЩ. През 1977 г. САЩ предават на Панама контрола над критичния морски търговски път.
По-ранните коментари на Тръмп предизвикаха остър упрек от страна на панамския президент Хосе Раул Мулино, който заяви, че контролът на Панама върху водния път не подлежи на преговори.
„Като президент искам ясно да заявя, че всеки квадратен метър от Панамския канал и прилежащата му зона е на Панама и ще остане такъв“, заяви Мулино.
Тръмп заяви във вторник:
„Вижте, Панамският канал е жизненоважен за нашата страна. Той се експлоатира от Китай. Китай! Ние дадохме Панамския канал на Панама, не го дадохме на Китай“.