Марко Рубио, държавният секретар на САЩ при Тръмп: Част от санкциите срещу Русия ще паднат при новия президент

Spread the love

На фона на продължаващите дебати за разрешаването на конфликта между Русия и Украйна, новите политически реалности в САЩ насочват вниманието към потенциално преразглеждане на съществуващите санкции срещу Русия. Кандидатът за поста държавен секретар Марко Рубио, известен със своите твърди позиции спрямо Москва, даде интервю в сряда, в което очерта възможни промени в американската политика към Русия.

санкции

Рубио не изключи вероятността някои санкции да бъдат облекчени или напълно премахнати като част от преговорен процес с Русия. „За да постигнем реален напредък в разрешаването на конфликта, може да се наложи да обмислим премахването на някои санкции“

Рубио подчерта значението на санкциите като инструмент за натиск без употреба на военна сила. „Санкциите са ключов лост за въздействие в сложни международни конфликти, където дипломатическите решения изискват балансиран подход“, заяви той. Рубио описа санкциите като „възможност да се даде тласък на преговори, които започват с прекратяване на огъня и завършват с мирно споразумение.“

Възможността за компромиси

Русия, САЩ

Според Рубио, компромисите са неизбежни, ако САЩ искат да постигнат траен мир.

Рубио не изключи вероятността някои санкции да бъдат облекчени или напълно премахнати като част от преговорен процес с Русия. „За да постигнем реален напредък в разрешаването на конфликта, може да се наложи да обмислим премахването на някои санкции“, каза той. Според него, компромисите са неизбежни, ако САЩ искат да постигнат траен мир.

Тези думи предизвикаха разнопосочни реакции в американския политически елит. Докато твърдолинейните спрямо Русия остро осъдиха възможността за облекчаване на санкциите, други видяха в това реалистичен път към постигане на устойчиво решение.

Администрацията на Байдън: Последни стъпки преди смяна на властта
В контекста на тези изявления администрацията на Джо Байдън продължава да предприема действия, които изглеждат насочени към засилване на натиска върху Русия. Според информация на агенция „Ройтерс“, Байдън подготви нови санкции, насочени към китайски компании, свързани с руския петролен сектор. Тези мерки могат да бъдат последните икономически ограничения, въведени от неговата администрация преди предаването на властта на Доналд Тръмп.

Байдън

Байдън продължава да предприема действия, които изглеждат насочени към засилване на натиска върху Русия

Марат Баширов, виден руски анализатор, коментира тези действия като „нелогични и вредни за САЩ“. По негови думи, ако санкциите бяха въведени преди няколко месеца, те можеха да бъдат част от стратегическа линия. Въвеждането им в последния момент обаче, според него, изглежда като „политически саботаж“ и подкопава доверието към аналитичните способности на американския елит.

Ефектите от санкциите: 
Санкциите срещу Русия са въведени след събитията в Украйна през 2014 г. и значително засилени след избухването на пълномащабния конфликт през 2022 г. Те включват ограничения върху финансови транзакции, технологичен трансфер и търговия със стоки с двойна употреба, както и персонални санкции срещу руски служители и бизнесмени.

Руската страна многократно е заявявала, че тези мерки са незаконни и нарушават принципите на международното право. Освен това, икономиката на Русия успя до известна степен да се адаптира към ограниченията чрез създаване на алтернативни търговски пътища и укрепване на връзките с държави извън Запада, включително Китай, Индия и Близкия изток.

Какво предстои?
Дебатите около ефективността и бъдещето на санкциите остават горещи. Новата администрация на Тръмп вероятно ще направи значителни промени в политиката, като първите стъпки могат да включват премахване на някои от въведените от Байдън санкции.

Рубио подчерта, че успехът на преговорите зависи от наличието на „лостове за натиск“, които да стимулират и двете страни да работят за мирно споразумение. Това предполага, че въпросът за санкциите ще остане в центъра на американската външна политика спрямо Русия в идните месеци.

kritichno.bg