Патриарх Даниил: С избора на Тръмп нормалността се завръща. Досега мирът в Украйна беше забранен / ВИДЕО

Spread the love

„Интересното в конфликтът между Русия и Украйна беше, че диалогът се препятстваше. Странно защо. Всички говорят за мир, а в същото време казват „няма“. Забраняват се преговори, забранява се диалогът. Това не е нормално“. Това заяви в интервю в предаването „120 минути“ Негово светейшество българският патриарх Даниил. 

Патриархът смята, че гласът на Доналд Тръмп е гласът на разума.

„Доналд Тръмп беше заявил, че още преди да встъпи в длъжност, ще уреди този конфликт. Сега казва, че са му необходими шест месеца, а може би и по-кратко време. Заявил е ясно намерението си да регулира този конфликт, защото той говореше много трезво. Казва: „Там умират хора, там умират хора. Необходимо е да се спре убиването в тази братоубийствена война“. И това е глас на разума. Аз мисля, че това е глас на разума, и Дай Бог да се прекрати тази братоубийствена война“, заяви още духовният глава.

„При една война е казано „първата жертва, това е истината“. Голяма отговорност е и на политиците, и на духовните пастири, все пак да свидетелстват за истината, да предпазват паството си, да предпазват поверените им хора от въвличане в неща, които водят до страсти, до изостряне на конфликт, до нагнетяване на проблема. А напротив – да се погледне трезво. Винаги сме призовавали към разговор, а не към ескалация“, допълни патриарх Даниил.

За него войната е зло.

„Преди малко казах, че всеки пастир и архипастир би трябвало да бди и да бъде войн за опазване на мира, душевния мир. А душевният мир и взаимоотношенията между човеците се нарушават от много неща“, смята той.

Запитан дали споделя виждането на покойния патриарх Неофит, който в последното си обръщение заяви: „Господ, Бог и Светата Църква благославят само онази армия, която не проявява агресия, а единствената ѝ цел е да пази и отбранява своя народ“, патриарх Даниил заяви:

 „Мисля, че при такива конфликти, когато са намесени страшно много сили – в днешно време тенденциите, които са с избора на новия американски президент, мисля, че нормалността се завръща в обществото и по друг начин ще се погледне въобще върху тези конфликти. Така че да оставим политиката на политиците. И да си гледаме нашата пастирска дейност, защото ако ние се борим да опазим мира в себе си така, че да не правим зло на човеците около нас, няма да има и войни.“

Според него е необходимо хората да се предпазват от пристрастия и от посяване на неща, които водят до омраза, до разделение.

ВИДЕО ТУК:

https://embed.btv.bg/lbin/global/embed.php?v=2113479062

Патриархът разказа и за пътя си в Църквата:

„В Светата Църква никой не се сподобява с каквото и да е служение в нея, така сам, от само себе си. Още в апостолско време, Свети апостол Павел казва – в Църквата Бог поставя едни за апостоли, други за пророци, евангелисти, пастори, учители. И до ден днешен е така.“

„Конкретно, когато отидох при дядо Натанаил, приснопаметния ни неврокопски митрополит, моя духовен старец, и заявих желанието си да постъпя в манастир, и че имам желание да поема по монашеския път, той ме прие на послушание. И оттук нататък нито ме е вълнувал въпросът кога ще ме подстриже, дали ще ме подстриже, дали ще ме ръкоположи – миродякон, йеромонах“, сподели още Негово светейшество.

„Хората, които познават дядо Натанаил, много добре знаят, че той не правеше нищо, което не считаше за необходимо и полезно за църквата. Така че ето – и за ръкоположението в йеродяконство, йеромонашество, после той ми възведе в архимандритско достойнство. След това по негово предложение Светият Синод взе решение и ме ръкоположи в епископския сан. Така че от самото начало виждаме, че това е гласът на Църквата и послушанието. Мисля, че това са факторите, от които се ръководи монашеския живот“, каза още патриарх Даниил.

„В днешно време всеки един член на Църквата е войн, който отстоява и се бори за спасението на своята душа. Свети апостол Павел ни каза – нашата борба не е против плът и кръв, а против поднебесните духове на злото. И няма християнин, който да е ежедневно неангажиран, да не е въвлечен в тази духовна борба, духовна борба с помислите си, борба със страстите си, борба със самия себе си, своят егоизъм и злините, ограниченията, слабостите, които всеки един човек има“, заяви Негово светейшество.

„Така че на първо място е това. В днешно време, мисля, че преди всичко на архипастрите, пастрите, архипастрите в Църквата, следва да сме войни на мира, защото това, което сме получили от Бога, това е неговият мир. Господ казва „моят мир ви давам. Аз давам, не ти, както светът дава“. И в днешно време много души са обезпокоени. По-скоро неизвестност, страхове, смущения вълнуват човеците“, каза той.

 По думите му да се въдвори Христовият мир в душите, не е лесно нещо.

„Мисля, че това е наша отговорност. Също много голямо предизвикателство е да се опазва единството на църквата, тоест да съумяваме да се борим срещу разделените, защото врагът на човешкото спасение – именно това посява плевели, които поникват в душата на човека. Затова сме длъжни да пазим душите си след това – разделението между нас, което разбива единството и представлява опасност както за отделния човек, така и за общността“, допълни патриархът.

Източник: бТВ