Санчес поиска досиета за потребителите в социалните мрежи: Иначе заплашват демокрацията, тровят ни!

Spread the love

Испанският премиер Педро Санчес отправи остри критики към собствениците на социалните мрежи, заявявайки, че те трябва да бъдат държани отговорни за „отравянето на обществото“ и подкопаването на демокрацията чрез алгоритмите, които използват. Изказването му беше направено по време на Световния икономически форум в Давос, където той подчерта необходимостта от по-строг контрол над технологичните гиганти.

„Технологичните барони“ като заплаха за обществото

Илон Мъск Марк Зукърбърг

Санчес направи аналогия между собствениците на социални мрежи и управителите на ресторанти. „Собственикът на малък ресторант носи отговорност, ако храната му отрови клиентите; същото трябва да важи и за магнатите на социалните мрежи, ако техните алгоритми отравят обществото ни“, заяви той с категоричност.

Той подчерта, че социалните мрежи, макар и да са донесли редица ползи, като свързването на хора по света, крият и сериозни недостатъци. Според него тези недостатъци често са „скрити в недрата на алгоритмите, подобно на нашественици, скрити в утробата на Троянския кон“.

Цензура

Предложения за радикални промени
Санчес разкри, че на предстояща среща на Европейския съвет ще предложи две ключови мерки за справяне с тези проблеми. Първо, той настоява за край на анонимността в социалните мрежи, като се въведе механизъм за свързване на потребителските данни с общоевропейски идентификационен портфейл (т.е. база (картотека) от данни за всеки потребител в социалните мрежи – тип досие). Второ, той призова алгоритмите на социалните мрежи да станат по-прозрачни, за да се предотврати манипулацията на общественото мнение.

„Време е да си върнем контрола. Нека направим социалните мрежи велики отново“, заяви той, използвайки популярния слоган на Доналд Тръмп, но с различен контекст.

Критика към досегашните усилия

Цензура, свобода на словото

Второ, той призова алгоритмите на социалните мрежи да станат по-прозрачни, за да се предотврати манипулацията на общественото мнение.

Премиерът определи досегашните опити за държане на социалните мрежи отговорни като „смехотворни“. Той посочи, че най-голямата глоба, налагана досега на социална мрежа в ЕС, е едва 0,6% от годишната ѝ печалба, което според него е недостатъчно да има реален ефект. Макар да не назова конкретната компания, Санчес призова за въвеждането на по-строги санкции.

Социалните медии и заплахата за демокрацията
Като един от малкото останали лидери на център-левицата в Европа, Санчес започна да критикува мощта на технологичните гиганти, които нарича „технокаста“. Той изрази опасения, че тази нова „техно-индустриална олигархия“ заплашва устоите на демокрацията. Коментарите му напомнят за изказванията на бившия президент на САЩ Джо Байдън, който също алармира за заплахата от технологичните корпорации.

Санчес приключи речта си с призив за глобално сътрудничество в овладяването на влиянието на социалните мрежи, като подчерта, че защитата на демокрацията изисква смели и решителни действия.

КритичноБГ припомня, че либералите в Европа и зад океана започнаха да недолюбват социалните медии, след като хората избраха тях за споделяне на информация на фона на все по-отчетливия им отказ да гледат държавните и частните телевизии, защото през тях те биват обливани основно с лява либерална пропаганда. Въпреки всички опити да бъдат ограничавани профили във Фейсбук, потребителите се пренасочиха в Телеграм и Туитър (Х). Илон Мъск се не поддаде на европейския шантаж да предостави кодовете на социалната си мрежа на чантаджиите на Урсула. Марк Зукърбърг заяви, че спира цензурата за начало в САЩ. Позицията на Педро Санчес изразява в голяма степен отчаяние. Е, ако подобни стъпки, които той предлага бъдат приети, ще видим как ще реагира европейското общество.

kritichno.bg