Очаква се канадският премиер Джъстин Трюдо да подаде оставка като лидер на Либералната партия. Според източници, цитирани от в. „Глоуб енд Мейл“ и агенция Ройтерс, това може да се случи още днес, в навечерието на важна среща на партията, планирана за сряда. Това събитие би могло да бележи ключов момент за канадската политика, особено в контекста на предстоящите избори и нарастващите критики към управлението на Трюдо.
От офиса на премиера засега не са коментирали ситуацията, което оставя въпросителни дали Трюдо ще напусне и поста министър-председател или ще остане на длъжността до избора на нов лидер на Либералната партия. Тази неяснота допълнително засилва политическата несигурност в страната. Според анализатори, решението му ще има сериозни последици за бъдещето на партията и за политическия пейзаж в Канада.
Трюдо пое лидерството на Либералната партия през 2013 година, в момент, когато тя преживяваше най-тежката си криза. След поражение на парламентарните избори партията беше останала на трето място — исторически спад за формацията. С приеманото като „харизматично лидерство“ и амбициозна платформа Трюдо успя да възроди популярността на либералите и ги доведе до победа на изборите през 2015 година. Но сега, след осем години на власт, общественото доверие към партията значително е намаляло.
Консервативната партия, под ръководството на Пиер Поалиевр, изглежда печели популярност с обещанията си за по-строги икономически политики и справяне с текущите кризи в страната.
Според последни проучвания на общественото мнение, Либералната партия е изправена пред сериозна заплаха от поражение на предстоящите редовни избори, които трябва да се проведат до края на октомври. Консервативната партия, под ръководството на Пиер Поалиевр, изглежда печели популярност с обещанията си за по-строги икономически политики и справяне с текущите кризи в страната. Ако Трюдо действително подаде оставка, това може да доведе до ускоряване на изборния процес, като много от политическите анализатори предполагат, че предсрочни избори ще бъдат свикани още през пролетта.
Наскоро Доналд Тръмп, президент на САЩ, направи подигравателен коментар, наричайки Трюдо „губернатор“ и дори повтори саркастичното предложение Канада да стане американски щат. Тези изказвания допълнително подкопаха авторитета на Трюдо както в страната, така и на международната сцена. Липсата на остър отговор от страна на канадския премиер създаде усещане за слабост сред част от неговите поддръжници, което доведе до разногласия вътре в партията.
Фондовите пазари, изглежда, вече отчитат възможността за оставка на Трюдо. Канадският долар поскъпна с 0,37% спрямо щатския, достигайки ниво от 1,4394 за долар. Това отразява надеждите на инвеститорите, че политическата несигурност ще бъде разрешена чрез избори и формиране на стабилно правителство.
В края на декември 2024 година лидерът на Консервативната партия, Пиер Поалиевр, внесе официално искане до генерал-губернатора на Канада Мери Саймън за свикване на парламента. Неговата цел беше да се гласува вот на доверие срещу премиера. Поалиевр заяви, че Трюдо е загубил подкрепата на парламента и на канадските граждани. Той настоя за провеждане на предсрочни избори, за да бъде даден нов мандат на управляваща коалиция, която да решава ключовите проблеми на страната.
Това искане дойде на фона на нарастваща инфлация, недостиг на жилища и високи цени на енергията — проблеми, които сериозно засегнаха ежедневието на канадците. Опозицията обвинява Трюдо за липсата на ефективни мерки за справяне с кризите, което допълнително намали популярността на неговото управление.
На този фон, Доналд Тръмп засили политическото напрежение със своите остри и провокативни коментари. Един от най-запомнящите се моменти беше, както отбелязахме и по-горе, саркастичната му забележка, че Трюдо е „губернатор“ на Канада. Тази умишлено демонстративна тежка ирония от страна на Тръмп, съчетана с пасивността на Трюдо, доведе до вътрешни разногласия в Либералната партия. В резултат на това, финансовият министър Кристия Фрийланд подаде оставка, изразявайки несъгласие с начина, по който премиерът се справя с международните отношения и икономическите предизвикателства.
Три опозиционни партии в парламента официално призоваха Трюдо да се оттегли, заявявайки, че той не е в състояние да води страната в сегашната сложна ситуация. Политическите анализатори прогнозираха преди дни, че тези призиви, съчетани с нарастващото обществено недоволство, вероятно ще принудят Трюдо да подаде оставка.
Ситуацията в канадската политика остава напрегната. От една страна, Либералната партия се намира пред критичен избор — дали да продължи с Трюдо или да потърси нов лидер, който да възстанови доверието на избирателите. От друга страна, Консервативната партия изглежда готова да поеме властта, като предлага стабилност и нови политики. Какъвто и да бъде изходът, Канада е на прага на значителна политическа трансформация.