От 10 февруари европейските потребители могат да намерят изненадваща нова съставка в ежедневните си ястия – брашнени червеи на прах, третирани с UV лъчи. Съгласно нов регламент на ЕС до 4% от този протеин на базата на насекоми може да се добавя към хляб, сирене, тестени изделия и други продукти, реши Европейската комисия (ЕК).
Извлечена от ларвите на брашнен бръмбар и обработена с ултравиолетова светлина за безопасност, съставката се рекламира като устойчива протеинова алтернатива. Въпреки това хората с алергии към акари и ракообразни трябва да бъдат внимателни заради потенциална кръстосана реактивност, пише на сайта на Европейската агенция за безопасност на храните.
„След заявление от френската компания Nutri’Earth за одобрение на обработен с UV прах от цели ларви на Tenebrio molitor новата храна премина през строга научна оценка от Европейската агенция за безопасност на храните, която заключи, че е безопасна при използването и нивата на употреба, предложени от заявителя“, пише в решението на ЕК.
Nutri’Earth обаче не е разрешила на Брюксел да публикува научните данни, свързани с продукта, тъй като са търговска тайна. Това е една от причините Лоранс Трошу, евродепутат от Франция, да внесе проект на резолюция в Европарламента, с която да се поиска от Еврокомисията да оттегли решението си.
“Повишената консумация на храни на базата на насекоми сред населението като цяло без надеждни данни за безопасност могат да доведат до непредвидени предизвикателства за общественото здраве, включително сенсибилизация към нови алергени. В своето становище от 5 октомври 2015 г. Европейската агенция за безопасност на храните отбелязва че няма систематично събирани данни за консумацията на насекоми от човека и че допълнително генериране на данни е силно препоръчително“, пише в проекторезолюцията си френският евродепутат.
В нея се посочва още, че третирането на брашното от насекоми с ултравиолетова светлина може да повиши новото на витамин Д, което човек приема, така че то да надвиши допустимия дневен прием. Нещо повече, на своя уебсайт заявителят твърди, че неговият витамин Д се абсорбира до четири пъти повече от другите витамини Д на пазара. Този факт обаче не е разгледан в становишето на Европейската агенция за безопасност на храните, която заключва, че е възможно завишаване на нивата на витамин Д след консумация на тези червеи, но не до нива, по-високи от допустимите.
В проекторезолюцията също се настоява на етикета на храните, съдържащи червеи, да има ясен символ на насекомо, така че хората да бъдат предупредени за наличието на потенциални алергени.
Разследване на Обективно.БГ разкри, че асоциация на производителите на насекоми IPIFF е платила 1 милион евро за лобизъм в ЕК и е провела срещи с членове на Еврокомисията, за да бъдат одобрени въпросните регламенти за използването на насекоми в храните, показват документи от регистъра на Европейския парламент.
От 2016 до 2021 г. IPIFF е отделила повече от 1 милион евро за лобизъм: 150 000 евро – през 2016, два пъти по 250 000 евро или 500 000 евро – през 2017 г. и 2018 г., и 400 000 евро – през 2021 г. Данните за изминалата година все още не са публикувани в регистъра на Европейския парламент.
Източник: Obektivno