След мощния гняв: Пълен обрат от Борисов за пенсиите: Връщаме Швейцарското правило, няма да има рязане, но теглим дълг

Spread the love

Ще се откажем от промяна в швейцарското правило, то остава 50 на 50 от ръста на осигурителния доход и инфлацията, а не 80% от инфлацията и 20% от осигурителния доход. Това съобщи пред „Сега“ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след надигналото се възмущение от всички страни за намеренията на кабинета да спести от пенсионерите в тазгодишния бюджет. „Винаги съм искал да плащам пенсии, но не през дълг. Сега ще се наложи да взимаме дългове“, добави той.

Минути по-късно новината беше потвърдена и на брифинг на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Доган в Народното събрание. „След консултации в съвета за съвместно управление взехме решение, че от 1 юли ще се приложи пълното швейцарско правило за всички пенсионери“, обяви Деница Сачева. „Причината да вземем това решение беше, че има достатъчно голямо напрежение в момента, което се създава отново с фалшива информация“, допълни тя, въпреки че никой от ГЕРБ не отрече намерението за орязване на увеличението. След Сачева думата взе Драгомир Стойнев от БСП, който специално благодари на партньорите си в коалицията, „които разбраха за напрежението около увеличаването на пенсиите“ и натърти, че БСП са социалният гарант в това управление.

По-рано днес Борисов все още говореше за съвсем други намерения. „Има две предложения – едното е за близо милион пенсионери с малките пенсии да се увеличат с швейцарското правило, а на другите с ръст на пенсиите по-голям от инфлацията“, каза Борисов. „В момента пенсионният модел е счупен – от осигуровките, от това, което се събира, от пенсионните фондове не можете да получите и 20 лева пенсия. Всичко е от данъците, над 20 милиарда. И въпреки това, ние сме включили отново ръст на пенсиите“, коментира той в кулоарите.

В публикувания среднощ проект на бюджет 2025 и актуализирана средносрочна прогноза пък има съвсем други разчети, които потвърждават, че кабинетът смята да даде за пенсии над 427 млн. лв. по-малко от очакваното за тази година. Според публикации, това ще стане възможно чрез замяна на швейцарското правило с нова формула, водеща до 5% увеличение от 1 юли вместо очакваните 8-9%. Тази формула трябва да е записана в друг бюджетен закон – на държавното обществено осигуряване, но той още не е публикуван и за него има само неофициална информация.

Какво пише в бюджетната прогноза 

Кабинетът смята да спести 427,4 млн. лв. от осъвременяването на пенсиите от 1 юли тази година. Това се вижда от актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г. Освен това се планира сериозно увеличение на осигуровките с 3 процентни пункта на два етапа от 2027 г.

Вчера стана известно, че според проекта на бюджет на ДОО тази година швейцарското правило няма да бъде прилагано в автентичния си вид, предвиден в чл. 100 на Кодекса за социално осигуряване – с процент, определен като сбора от 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. Вместо това ще се ползва формула, в която тежестта на инфлацията е 80%, а на осигурителния доход – 20%. Целта е да се понижи процентът от около 8,5% на 5% и осъвременяването да бъде със значително по-нисък процент. Косвено тези намерения се потвърждават от актуализираната бюджетна прогноза.

В прогнозата пише, че за осъвременяване на пенсиите от 1 юли 2025 година са предвидени допълнителни средства в размер на 617,6 млн. лв. При „нормално“ швейцарско правило предвидената допълнителна сума беше 1,045 млрд. лв. (публикувана е в доклада на оттегления проект на бюджет на ДОО за 2025 г., където предвиждането беше за осъвременяване с 8-9 процента).

При пълно прилагане на швейцарското правило предвидените разходи за пенсии бяха 24,11 млрд. лв. за тази година, с 2,51 млрд. лв. повече спрямо закона за бюджета на ДОО за 2024 г. Сега в средносрочната прогноза пише, че разходите за пенсии нарастват с 2,084 млрд. лв. спрямо закона за 2024 г.

От МФ са спестили в средносрочната прогноза процента на осъвременяване на тази година и по какъв начин ще бъде извършено то. Пише обаче, че член 100 на КСО ще се прилага в периода 2026-2028, т.е. може да се заключи, че за тази година няма да има швейцарско правило. Това потвърждава и че правителството смята да сложи край на големите осъвременявания от последните години предсрочно – те бяха такива заради високата инфлация и тази година бе последната, в която се очакваше по-висок процент. От следващата година, както сме писали многократно, швейцарското правило дава под 5% увеличение. С други думи – добрите години за пенсиите са вече зад гърба ни. Припомняме допусканията по актюерския доклад на НОИ от 2024 г. за ръста на пенсиите:

С колко се увеличават осигуровките

Новият кабинет не се е отказал да вдига осигуровки. Ударът върху работодатели и осигурени е планиран за 2027 г., когато вноската за фонд „Пенсии“ се вдига с 1 процентен пункт – от 14,8% за родените след 1959 г. на 15,8%. От 2028 г. следва ново увеличение с 2 процентни пункта – от 15,8% на 17,8%. За родените преди 1 януари 1960 г. осигурителната тежест се променя съответно от 19,8 на 20,8 на 22,8%. Увеличение на осигуровките за сектор „Сигурност“ обаче не е предвидено, става ясно от прогнозата. Така или иначе, тези осигуровки се плащат от данъкоплатците, а не от работещите в МВР, МО и пр.

В следващата таблица виждате разпределението на вноските между работодател и осигурен за следващите години:

Осигуровката за здраве на този етап е планирана да остане 8% за целия период до 2028 г. Няма да се пипа и вноската, която се отделя за втория стълб за родените след 1959 г.

Максималният осигурителен доход също тръгва стремително нагоре. От 1 април се повишава от 3750 на 4130 лв. Догодина става 4430 лв., през 2027 г. – 4730 лв., а от 2028 г. – 5030 лв. Таванът на пенсиите обаче се замразява на 3400 лв. за целия период до 2028 г.

Обезщетенията – във фризера

Всички обезщетения и помощи по линия на държавното обществено осигуряване влизат във фризера до 2028 г. – няма да се увеличават нито парите за безработица, нито втората година на майчинството. Същото е положението и със семейните помощи за деца и за деца с увреждания. Така за пореден път в бюджетната политика настъпва пълна бъркотия – социалните помощи и помощите за пълнолетни хора с увреждания ще продължат да растат, защото са обвързани с линията на бедност, а тези за най-уязвимите – деца със 100% увреждания, остават замразени.

Край на растежа на минималната заплата

В средносрочната прогноза странно е записана една и съща минимална заплата за следващите години до 2028 г. включително – 1077 лв., колкото е сега. Минималната заплата би следвало да расте ежегодно с формула, заложена в Кодекса на труда. Тя я обвърза със средната работна заплата за страната.

РЕАКЦИИ

Реакциите на бюджета започнаха, както обикновено, с Делян Пеевски. „Намерението на правителството да ореже парите на пенсионерите е скандално! Това е фалстарт за кабинета “Желязков”, с мандата на ГЕРБ, в който коалиционен партньор е БСП и социалната политика е поверена на тях. Няма и не може да има нито една основателна причина, с която да се оправдае това посегателство срещу пенсионерите. Толкова ли му е силата на това правителство – да отнема от най-беззащитните?! И с какви очи ще се изправят после пред избирателите си?!“, коментира Пеевски. ДПС-Ново начало заявява, че ще използва всички възможни средства за парламентарен и граждански натиск това да не се допусне.

ДБ дадоха брифинг в парламента, на който заявиха, че смятат да гласуват против бюджета на първо четене и ще търсят обща позиция с ПП. „Това е бюджет на антиреформите. Взимат от пенсионерите, дават на полицаите. Намаляват прага за регистрация по ДДС, което е удар към целия малък бизнес в България. Вдигат максималния осигурителен доход на няколко пъти, с което товарят светлата икономика в България. Предвиждат в следващите години да има увеличение на осигурителните вноски, което е много лош знак за данъчната среда в България. С този бюджет ни връщат години назад“, коментира Мартин Димитров. ПП също остро критикуваха проекта, като Асен Василев го обяви за скандален, изброявайки всички замразени плащания и всички предвидени увеличения.

За отбелязване е коментар на Борисов, докато се обясняваше пред парламентарните репортери за бюджета и наследството от предни управления. На забележка на журналист, че сега ГЕРБ-СДС е в управлението, той заяви: „Не, ГЕРБ не е в управлението. ГЕРБ е дал мандата си няколко партии да направят правителство. И опитваме в това правителство да постигнем резултати, като стоим в това правителство заради еврозоната.“ После уточни, че това е най-късият възможен хоризонт на кабинета – до влизане в еврозоната.