
Великобритания и Франция ще работят по проект за мирно споразумение за Украйна заедно с Киев, за да го представят пред американския президент Доналд Тръмп. Това съобщи в интервю за Би Би Си британският премиер Киър Стармър.
Стармър, който днес е домакин в Лондон на среща на европейски лидери за Украйна, заяви, че в подкрепа на Киев се събира европейска „коалиция на желаещите“, но и че всяко примирие трябва да бъде подкрепено от Съединените щати, за да се предотврати ново нахлуване на Русия в Украйна.
„С други думи – трябва да намерим тези страни в Европа, които са готови да отидат малко по-напред“, каза британският премиер.
„Президентът на Франция Еманюел Макрон и аз работим по този план, който след това ще обсъдим със САЩ“, обясни Стармър.
Преди днешната среща в Лондон полският премиер Доналд Туск заяви, че подкрепя предложението на италианската си колежка Джорджа Мелони да се организира среща на високо равнище САЩ – ЕС.
В петък Мелони заяви, че Италия ще предложи на партньорите си незабавна среща между САЩ и европейските нации и съюзници, за да се обсъди „справянето с днешните най-големи предизвикателства, като се започне от Украйна“.
Лидери на редица европейски страни, сред които не е България, се събират днес в Лондон на среща на високо равнище, посветена на Украйна и на укрепване на европейската отбрана.
Инициатор на форума е британският премиер Киър Стармър.
В срещата ще участват лидерите на Украйна, Великобритания, Италия, Франция, Германия, Дания, Италия, Нидерландия, Полша, Испания, Турция, Канада, Чехия и Румъния, както и председателите на Европейската комисия и Европейския съвет и генералният секретар на НАТО.
Британският премиер Киър Стармър е разговарял по телефона с президента на САЩ Доналд Тръмп и с френския президент Еманюел Макрон след срещата си в събота с Володимир Зеленски на „Даунинг стрийт“.
Разговорът с Тръмп се е състоял след безпрецедентния публичен сблъсък в петък между американския президент и Зеленски в Овалния кабинет на Белия дом, излъчен по цял свят. Пререканието разтърси основите на НАТО – европейските съюзници се обединиха около Украйна, а американските поддръжници на Тръмп заявиха, че той отстоява интересите на страната си.