
Президентът на Украйна Володимир Зеленски е подписал закон, който одобрява закупуването на оборудване от България – ядрените ни реактори от „Белене“ – за блокове 3 и 4 на Хмелницката атомна електроцентрала (АЕЦ), по законопроект № 11392, показва справка на уебсайта на Върховната Рада (парламента на Украйна).
Законът е върнат в парламента с подписа на президента на 13 март. Официално е под номер 4231-IX от 11 февруари 2025 г., но връзката към съответната страница на уебсайта на Радата в момента не е достъпна.
На 11 февруари Върховната Рада на Украйна одобри законопроект, който позволява на Енергоатом, украинската държавна ядрена енергийна компания, да закупи руски реактори от България за Хмелницката АЕЦ.
Депутатът Андрий Жупанин, коментирайки приемането на закона, отбеляза, че той одобрява само закупуването на реактори, ограничавайки цената на проекта до 600 милиона долара на този етап. „Кабинетът на министрите на Украйна ще изготви нов законопроект за завършването на Хмелницката АЕЦ, който трябва да включва актуализирано проучване за осъществимост и информация за източниците на финансиране на целия проект“, каза Жупанин, цитиран от „Украинска правда“.
Зеленски подкрепи придобиването на руски енергоблокове от спрения проект за АЕЦ „Белене“ в България за доизграждането на два енергоблока на Хмелницката АЕЦ.
Министърът на енергетиката Херман Халушченко по-рано предупреди, че в българския парламент е внесена резолюция за отнемане на разрешението за продажба на Украйна на два реакторни корпуса за 3 и 4 блок на Хмелницката АЕЦ, което изтичаше на 11 март.
През 2023 г. стана ясно, че Франция е изпратила меморандум за развитие на АЕЦ „Белене“, но кабинетът го игнорирал заради Зеленски. „В последните дни на служебния кабинет Франция изпрати меморандум за развитие на проекта „Белене“, разкри президентът Румен Радев. Въпреки предложението за развитие на проекта за втората ни атомна електроцентрала, управляващите взеха решение да продадат ядрените реактори на Украйна и така сложиха окончателен край на АЕЦ „Белене“.
„Мога да ви кажа, че има различни опции. Служебното правителство установи много тясно сътрудничество с Франция. Франция изпрати към нас меморандум, в последните дни на служебното правителство, за развитие на проекта „Белене“. Един европейски проект с водещата роля на Франция. Сега е интересно дали правителството изобщо ще му обърне внимание“, каза Румен Радев.
obektivno.bg