
Мианмар беше разтърсена от едно от най-силните земетресения в региона за последните години, като броят на жертвите продължава да расте. По данни на властите, най-малко 144 души са загинали, а над 700 са пострадали след като земетресение с магнитуд 7,7 разтърси района в петък. Според геологическия топографски институт на САЩ обаче жертвите на земетресението може да се окажат хиляди.
Епицентърът – северозападно от Сагаинг, поредица от силни трусове
Според Геоложката служба на САЩ (USGS), първият и най-силен трус е регистриран 16 км северозападно от град Сагаинг, на дълбочина от едва 10 км, което го прави особено разрушителен. Последвали са няколко вторични труса, сред които и силен афтершок с магнитуд 6,4.
В допълнение към силната сеизмична активност в Мианмар, днес е регистрирано и земетресение с магнитуд 3,7 в индийския щат Манипур, близо до границата с Мианмар.
Макар и значително по-слабо, трусът подчертава нестабилността на целия регион, който се намира в една от най-активните сеизмични зони в Югоизточна Азия.
Генерал-майор Зау Мин Тун заяви, че болници в столицата Найпидо, както и в Мандалай и Сагаинг, са препълнени, а медицинските екипи работят на ръба на възможностите си.
Местната власт поиска международна помощ
В телевизионно обръщение ръководителят на военната хунта Мин Аун Хлайнг обяви, че е приел международна помощ, включително от Центъра за хуманитарна помощ на АСЕАН (AHA Center) и Индия. „Разреших част от предложенията за подкрепа,“ каза той по държавната телевизия MRTV.
Индийски сеизмолози: „Не е първият толкова силен трус в региона“
Според д-р О.П. Мишра, директор на Националния сеизмологичен център на Индия (NCS), серията земетресения се е случила по разлома Сагаинг – най-дългият в Мианмар, простиращ се на над 1200 км.
„Това не е първият трус с магнитуд над 7 в този район. Регионът има дълга история на силна сеизмична активност“, подчерта той пред ANI.
Първият трус с магнитуд 7,2 е регистриран в 11:50 ч. IST, а малко по-късно – в 12:02 ч. – е усетен втори силен афтершок от 7,0.