Роберт Фицо: Словакия няма да дава на Украйна пари или оръжие

Spread the love

Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо повтори, че страната му няма да даде на Украйна пари или оръжие, за да продължи войната си срещу Русия.

Той също подчерта, че Европейският съвет не е поел конкретен ангажимент към Украйна относно предоставянето на задължителна финансова и военна помощ на срещата си на върха в четвъртък.

Говорейки на пресконференция, Фицо каза, че според заключителното изявление всяка помощ за Украйна ще продължи да бъде на доброволна основа и Словакия със сигурност няма да бъде сред страните, които ще я предоставят.

Той приветства признаването в текста на опасенията на Словакия относно преговорите за подновяване на доставките на руски природен газ за Централна Европа през Украйна и каза, че сега Братислава ще окаже максимален натиск върху Киев за разрешаване на въпроса.

Двадесет и шест държави от ЕС – включително Словакия – подписаха изявление, което очертава червени линии за бъдещи мирни преговори, призова за присъединяване на Киев към ЕС и обеща бъдеща военна помощ, без да поставя конкретни цели. Унгария не го подписа.

Труд