Така може да се заразите от страшната болест, убила за часове двама българи: Говори проф. Ива Христова

Spread the love

За менингококовата болест в момента се знае броят на регистрираните случаи – те бяха 3-4 случая по време на ковид пандемията, но това беше заради мерките, които се взимаха в този период. А иначе в предишни години те са били около 10-ина. Движат се в границите на нормалното за нас. Това заяви проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести пред bTV.

Менингококите по правило правят безсимпотмни инфекции. Над 90% ще направят само заразоносителство, без по-нататъшни усложнения, уточни още проф. Христова. И добави:

„Оказва се, че не е много лесно да се заразиш. Това се случва при близък контакт. Отново със слюнка, с пръски, при говор, като респираторна инфекция. Но да се има предвид и близък контакт, ползване на общи прибори, чаши, при целувки също“.

И тъй като повечето случаи са с деца, това е нещо, на което трябва да се обърне внимание. Обикновено в затворен колектив някое безсимпомно дете внася инфекцията. После, при близък и продължителен контакт, заразата се разпространява.

От голямо значение е имунитетът, но е много важна и индивидуалната реактивност, уточни още проф. Христова.

Какво се прави при вече установена зараза?

Когато вече има болно дете, хората около него се карантиранат за 7 дни. Прави се и антибиотична профилактика. Има антибиотици от няколко групи, които са много ефикасни и могат да се прилагат, както за профилактика, така и за лечение.

Но тук е много важна ранната диагностика. Известни са тестовете, които правим – методиката е същата, както беше при ковид, с PCR. Ваксината не е в задължителния имунизационен календар, но може да бъде закупена. Няма ваксини от група Б в страната, а хубаво да има. Последната, одобрена от европейската агенция, още не е включена в списъка.

Бързо трябва да се действа, защото менингококите увреждат стената на кръвоносните съдове. Могат да се получат и много тежки некрози, особено по крайниците. Продължителността е различна. Има една форма на свръхостър сепсис, много по-рядка, разбира се, който се развива за по-малко от ден. Иначе заразата протича в рамките на няколко дни, завърши проф. Христова.