
Българската армия е близо до две нови големи оръжейни сделки със САЩ, като общата им стойност може да доближи 1 млрд. лв., пише 24chasa.bg
Това става ясно от отчет на Министерството на отбраната за изпълненото от програмата за модернизация на армията през миналата година.
По-напреднала засега е сделката за закупуване на брегови противокорабни ракетни комплекси NSM. В България вече е пристигнала поисканата оферта за сделка по механизма за чуждестранни военни продажби на САЩ. Според неофициална информация на “24 часа” предложението се вмества в предварителните очаквания на нашите военни за
сделка в размер на около 500 млн. лв.
Този проект стана особено важен за отбраната на България след избухването на войната на Русия срещу Украйна и доминацията на руския боен флот в Черно море. В момента България разполага с произведен през 80-те години на миналия век съветски ракетен комплекс “Рубеж”, който обаче не е способен да пробие противоракетната защита на модерен боен кораб. И по признания на военни да бъде поразен руски кораб с “Рубеж”, би било просто чист късмет.
Първоначално българските военни планираха да вземат противокорабни комплекси RBS-15, каквито бяха избрани за въоръжението на двата нови бойни кораба, които се строят в момента от германската компания “Люрсен”. По този начин амунициите на корабните и бреговите установки щяха да са еднакви. Проучването им обаче показало, че европейските комплекси имат далекобойност до 80 км, колкото е и на “Рубеж”. Заради това и военните се спрели на по-модерните NSM, които могат да поразят ефективно цел на 250 км. Освен това за разлика от RBS-15 американските ракети са с пасивно насочване през инфрачервена камера, което ги прави трудни за откриване и блокиране от средствата за защита на вражеските кораби. С такива комплекси разполага и бреговата охрана на Румъния, американците също ползват тях.
Самите ракетни установки са от норвежката компания “Кьонгсберг”, а американската “Райтеон” ще доставя ракетите.
Втората сделка, която се договаря със САЩ, е за комуникационна информационна система за полево разгръщане на дивизионен щаб. По този проект, за който също са предвидени до 500 млн. лв., военните все още очакват оферта от американците. Закупуването на оборудването се налага заради амбицията на България да стане страна – домакин на щаб на многонационална дивизия на НАТО.
България вече закупи от САЩ 16 изтребителя F-16 в две сделки на обща стойност близо 6 млрд. лв. Първият от новите многоцелеви бойни самолети кацна в България на 2 април, а тази събота е церемонията по официалното му приемане в българските ВВС.
Изтребителите ще се доставят в продължение на няколко години, като очакванията са българските ВВС да имат пълните способности за ползване на F-16 през 2030 година.
Пак от САЩ бяха закупени и 198 бойни и спомагателни машини “Страйкър” за 2,2 млрд. лв. По допъплнитетни договори за тях се закупуват въоръжение и муниции. За последно парламентът одобри покупката на противотанкови ракети Javelin за над 100 млн. долара. Самите бойни машини трябва да бъдат доставени напълно до края на 2028 година, като те трябва да се асемблират в заводите ТЕРЕМ, които са към Министерството на отбраната.
Българската армия обаче се отказва от покупката на мобилни ракетни комплекси за залпов огън HIMARS. Това е станало, след като са били изпратени запитвания за оферти. Заради увеличеното търсене на тези ракети, след като се оказаха изключително успешни във войната в Украйна, цената им е станала буквално космическа, далеч над първоначално предвижданите от България до 500 млн. лв.
24 часа