
След въвеждането на еврото в България необходимото количество евробанкноти за първоначалното зареждане и подзареждане ще бъде предоставено на заем на Българската народна банка (БНБ) от определени от Европейската централна банка (ЕЦБ) за тази цел национални централни банки на страни от еврозоната, които ще осигурят както нови, така и използвани годни евробанкноти. Това съобщава БНБ в свой информационен документ по теми, регламентирани в Закона за въвеждане на еврото, приет на 7 август 2024 г., предаде Инвестор.бг.
По предварителна оценка на БНБ се очаква да бъдат изтеглени от обращение огромно количество български банкноти и монети – около 640 тона банкноти (около 32 тира) и около 7700 тона разменни монети (около 385 тира).
Съществуват две серии евробанкноти, които са в разпространение. Първата серия се състои от седем различни номинала: 5 евро, 10 евро, 20 евро, 50 евро, 100 евро, 200 евро и 500 евро.
Втората серия, наречена „Европа“, се състои от шест номинала и е завършена с емитирането на банкнотите от 100 и 200 евро на 28 май 2019 г. Серия „Европа“ включва банкноти от 5 евро, 10 евро, 20 евро, 50 евро, 100 евро, 200 евро, като не включва банкнота от 500 евро, която от 27 април 2019 г. не се емитира, но е в обращение като законно платежно средство.
Банкнотите от първата серия, пуснати за пръв път в обращение през 2002 г., постепенно се заместват от банкнотите от серия „Европа“, които са по-трайни и по-защитени срещу фалшифициране. Всички евробанкноти са законно платежно средство навсякъде в еврозоната.
На първата серия евробанкноти има подпис на Вилем Ф. Дуйзенберг, Жан-Клод Трише или Марио Драги – съответно първия, втория и третия председател на Европейската централна банка. Валидни са банкнотите и с трите подписа.
Подписът върху банкнотите от серия „Европа“ е на бившия председател на ЕЦБ Марио Драги или на настоящия – Кристин Лагард. Валидни са банкнотите и с двата подписа.
Серията евромонети се състои от осем различни номинала: 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, 1 евро и 2 евро. Евромонетите имат обща страна и национална страна, което символизира единството на ЕС в многообразието от националности.
На националната страна е посочена емитиращата държава, а дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. На общата страна са представени изображения на Европейския съюз или на Европа, които символизират единството на ЕС. На монетите от 1, 2 и 5 цента е представено земното кълбо с Европа, Африка и Азия. Всички евромонети могат да бъдат използвани навсякъде, където се извършват разплащания в евро.
След приемане на еврото като законно платежно в България БНБ ще продължи да емитира възпоменателни монети (така наречените колекционерски монети за страните от еврозоната) на български национални теми и от благородни метали и мед. Номиналната стойност на тези монети ще бъде в евро и те ще бъдат законно платежно средство само на територията на България.
БНБ ще може да емитира и възпоменателни монети с номинална стойност 2 евро. Този вид монети ще се посвещават на годишнини от събития, личности и теми, значими както за България, така и за Европейската общност. Тези монети ще са законно платежно средство на територията на всички държави от еврозоната.
Еврото се използва от над 350 милиона души в 20 държави от Европейския съюз. То е основа за стабилност и символ на европейското единство. Освен това е една от валутите, които се радват на най-голямо доверие в света. Също така еврото се използва и в редица държави и територии извън еврозоната, където еврото е официална или широко приета валута, като например: Ватикана, Андора, Монако и Сан Марино, въз основа на официално споразумение, Черна Гора и Косово, без официално споразумение, както и в отвъдморски територии извън Европа като Гваделупа, Мартиника, Гвиана, Реюнион, Майот, Сен Пиер и Микелон, Канарските острови.