
В ситуация на хроничен глад за работници и специалисти обявяването на масови съкращения от работодатели предизвиква интерес, но това не е изолирано явление през последните години, предаде borbabg.com.
От началото на годината до края на март работодатели от страната са депозирали 18 уведомления в Агенцията по заетостта за масови съкращения на работници и служители. Така без работа ще останат 1332 души. Съкращенията се правят обаче по специална процедура, за да се защити интересът на работниците, като под масово може да се разбира и раздялата с 10 работници.
Областите, в които са заявени масови съкращения, са девет, сред тях е и Велико Търново. Работодателят, който се разделя със служителите си, е „Юниливър – България“, който купи през 2018 г. сладоледена фабрика „Дени“.
Дружеството е и най-големият работодател в района на Дебелец. Както „Борба“ съобщи, фирмата изнася производството си от Дебелец в Румъния заради нестабилните икономически условия у нас. Работодателят вече е уведомил Бюро по труда – Велико Търново, като ще бъдат съкратени общо 86 души от фабриката.
Първите 65 ще напуснат работа от 1 май, а останалите ще бъдат съкратени поетапно през юни, септември и декември 2025 г., уточни директорката на институцията Бойка Ганева. „При този глад за кадри обаче много малко хора ще дойдат при нас и ще бъдат регистрирани в Бюрото по труда. Ръководството на фирмата постоянно организира срещи с други работодатели, за да намери работа на служителите си, а към тях проявяват голям интерес фирми основно от преработващата промишленост. Много коректен работодател, такива са рядкост“, коментира още Бойка Ганева.
От областите, в които са обявени масови съкращения от началото на годината, най-много са от Софийска област – 409 души, следвана от Враца – 247 души. Причината в града от Северозапада безработицата да се увеличи е, че тече процедура по закриване на японския завод за автомобилни кабели „СЕ Борднетце – България“ ЕООД, където работеха около 950 души.
337 души са включени в процедури за масови съкращения в Пловдив, 135 – в област Стара Загора. Заявки има и от област Плевен – 74, Пазарджик – 20, Перник – 14, и Кюстендил – 10.
През 2024 г. 70 работодатели са депозирали 75 уведомления за масови съкращения на 5676 работници, като най-много са освободени от „Леони“ – Плевен – 1191 души. Северна България и без това изостава в икономическото си развитие в сравнение с Южна България и закриването на фирми и заводи предимно в северната част на страната само увеличава пропастта.