Бойко Синапов: 90% от колбасите у нас съдържат месо, което в Европа се дава на кучета

Spread the love

България се е превърнала в рай за дълбоко замразено месо, което отдавна е бракувано в Европа и там се използва само за храна на домашни любимци. Това скандално разкритие направи Бойко Синапов, председател на Сдружение „Обединени български животновъди“ в интервю за „Труд news“.

„Живите ни телета се изкупуват от албанци и гърци за угояване. От две-три години не съм видял и чул кланица да изкупува живи телета. Успоредно с това в магазините се продават масово колбаси от българско месо – това е куриозна ситуация,“ споделя Синапов в разговор, който разкрива абсурдните реалности на месния пазар в страната.

Председателят на животновъдната организация категорично заявява, че 90% от месото в българските колбаси е вносно и старо, като често става дума за дълбоко замразено месо, престояло повече от 6 месеца. В Германия и други европейски държави такова месо се счита за негодно за човешка консумация и се използва изключително за производство на храна за домашни любимци.

„Нашите преработватели, колбасарници и кланици се възползват от нишата, че тук не е забранено и вкарват такова месо, като го продават на българския пазар за български продукт. А българска е само преработката му, нищо друго,“ обяснява Синапов.

Оказва се, че в България съществува парадоксална ситуация – производителите на живи животни нямат право да продават директно на потребителите, а са задължени да минават през кланици. В същото време кланиците не изкупуват българско месо, а внасят евтино дълбоко замразено, което, по думите на Синапов, „почти без пари го взимат“.

На въпрос дали в българските кренвирши има месо, Синапов отговаря категорично: „В българските кренвирши няма месо – ако има такова, едно преработвателно предприятие да го докаже – ще бъда благодарен да го видя. Кренвирши се правят от пратове и всевъзможни глупости.“

Животновъдният експерт разкрива и как на пазара се появяват подозрително евтини меса: „Това е дълбоко замразено, бракувано месо, порозовено, оцветено, няма качествен продукт толкова евтин. А производителят дава качество. Като в магазина е размразено, вкарано по някакъв нелегален начин, като на някой нещо е платено, стига евтино и до купувачите, които не си представят какво ядат.“

Синапов подкрепя новия законопроект на земеделския министър Георги Тахов, който предвижда 50% от определени хранителни продукти в големите търговски вериги да бъдат български. Според него това е начин да се сложи ред в „хаоса по цялата агрохранителна верига“ и да се защитят интересите на всички участници – от производителя до крайния потребител.

„Със законопроекта има несъгласие, тръшкане от страна на преработвателите и ги притеснява, че ще се прекъсне това, което вършат, а то е недопустимо. На това трябва да се сложи край,“ категоричен е Синапов.