Казаха къде България крие 40 тона злато

Spread the love

40 тона национален резерв може да остане само на хартия, ако БНБ не го поиска

Световната финансова система преминава през тектонични промени, а златото се превръща в централна фигура в този процес. В ефира на Радио „Фокус“, в предаването „Утрото на фокус“ с водещ Ася Александрова, изпълнителният директор на Tavex Макс Баклаян заяви, че настоящият исторически бичи пазар на златото е безпрецедентен и сигнализира за сериозни проблеми в системата.

„Никога в човешката история не е имало такъв исторически бичи пазар на златото, ако не се счупва нещо много сериозно в системата“, подчерта Баклаян пред Радио „Фокус“.

Според експерта основният фактор, който движи нагоре цената на благородния метал, е натрупаният световен дълг от 320 трилиона долара. Той посочи, че водещи световни икономики като САЩ и Италия оперират с бюджетен дефицит от над 7%, докато Великобритания и Франция са с дефицит около 6%.

„Говорим за големи дефицити, които не могат да бъдат обезпечени от държавата чрез данъци, и по тази причина се налага инфлация, която позволява на държавите да започнат да връщат дълга си, но с по-нискостойностна валута“, обясни Баклаян.

Монетизацията като решение на дълговата криза

Изпълнителният директор на Tavex подчерта, че единственият начин за справяне с безпрецедентния държавен дълг е чрез монетизация – процес на печатане на пари, който намалява реалната стойност на задълженията. Това позволява изплащане на дълговете с обезценена валута.

„Цената на златото не се покачва – стойността на валутата, чрез която купуваме златото, се намалява“, поясни експертът, предлагайки различна перспектива към движението на пазара.

Златото изпреварва еврото в резервите на централните банки

Баклаян посочи ключов момент от 2021 година, когато Банката за международния разплащания връща златото в категорията „клас 1 актив“. Допреди този момент централните банки законово са можели да държат в резервите си валута и държавни ценни книжа, но не и златото като първокласен актив.

„След 2021 година започва безпрецедентно закупуване на инвестиционно злато от централните банкери. Само за три години – от 2021 до 2024 година, златото задминава валутата евро на баланса на централните банки“, посочи Баклаян, добавяйки, че това е ясен сигнал за нарастващото доверие в благородния метал за сметка на еврото.

Златото срещу долара

Експертът подчерта, че в момента златото се явява единственият реален конкурент на американския долар. През последните пет десетилетия за САЩ е било изключително важно да отделят долара от златото, за да го превърнат в централна световна валута.

Баклаян обясни, че златото в резерва на САЩ не е преоценявано и в момента фигурира на техния баланс по цена от 42 долара за тройунция, докато текущата пазарна цена е достигнала 3150 долара.

„Ако САЩ преоценят златните си резерви на реалната стойност, те ще могат да влеят близо 1 трилион долара в бюджета си и да се справят частично с дефицита си“, посочи експертът, добавяйки, че това е причината за провеждането на одит на американските трезори.

Българското злато в Лондон

България разполага с около 40 тона злато, съхранявано в Лондон, обясни Макс Баклаян. Това злато стои там, за да бъде отдавано срещу лихва за различни сертификатни акции, които се случват на Лондонската асоциация на пазара на благородни метали (LBMA).

„В момента обаче виждаме безпрецедентно източване на LBMA и ако БНБ не поиска златото си за физическа доставка, съвсем възможно е на хартия да имаме злато в Лондон, но на практика да не ни бъде доставено физическо, когато си го поискаме, защото трезорите им са празни“, предупреди директорът на Tavex.

Според Баклаян в момента в света съществува над 100 пъти повече хартиено злато отколкото физическо, което поставя под въпрос надеждността на инвестициите в златни сертификати.

Експертът прогнозира, че до края на десетилетието цената на златото може да надмине границата от 5000 долара за тройунция, което представлява значителен потенциал за ръст от текущите нива.