
Президентът на САЩ Доналд Тръмп днес призна, че наложените от него наказателни мита срещу на практика всички държави по света ще доведат до трудности, но в същото време изрази увереност, че страната му ще спечели от това, предаде Франс прес.
„Дръжте се здраво, няма да е лесно“, предупреди Тръмп в своята социална мрежа „Трут Соушъл“, но в същото време увери: „Ние ще спечелим.“
„Китай е ударен много по-силно от Съединените щати… Ние връщаме работни места и компании (в САЩ) както никога досега… ТОВА Е ИКОНОМИЧЕСКА РЕВОЛЮЦИЯ И НИЕ ЩЕ ПОБЕДИМ. ДРЪЖТЕ СЕ ЗДРАВО, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически“, каза Тръмп.
Вчера президентът на САЩ потвърди, че няма да промени позицията си за митата. Президентът на американската централна банка Джером Пауъл обаче предупреди, че те повишават риска за националната икономика.
Междувременно светът изпадна в глобален финансов шок след решението на американския президент да вдигне вносните мита. За часове Доналд Тръмп постигна ефекта на пандемията. Финансовите пазари в Съединените щати регистрираха най-големия си еднодневен спад от края на ковид.
Котировките на световните борси продължават да падат. Индексите във Великобритания, Франция и Германия са с 3 процента надолу. Азиатските също бележат спадове. Цената на петрола се срина до 75 долара за барел. Някои страни вече започнаха да отвръщат на удара. Китай обяви, че от следващата седмица започва да облага всички американски стоки с 34% мита.
Светът вече живее в търговска война. Всеки сектор от американската икономика усети решението на Доналд Тръмп да вдигне вносните мита.
„Малко след като Тръмп обяви митата, нашата компания съобщи, че 900 души ще бъдат засегнати“, обясни зам.-председателят на синдикат на автомобилните работници в САЩ Дени Бътлър.
Банките, търговците на дребно, фирмите за облекло, автомобилните и технологичните компании са сред най-тежко засегнатите от новата тарифна политика на Белия дом.
„Беше очаквано. Имаме много болен пациент. Наследихме ужасна икономика, с много проблеми, включително загуба на производства и затваряне на заводи в цялата страна. Това беше един болен пациент.

Американски банкови експерти прогнозират, че митата на Тръмп ще повишат инфлацията и ще забавят икономическия растеж на Съединените щати. Според американския президент, обаче, високите мита ще донесат на страната му печалба и престиж.
„От всяка страна, на която наложихме мита, ни се обадиха. И това е най-хубавото. Вече сме на мястото на шофьора. Ако бяхме помолили някоя от тези държави за услуга, щяха да ни откажат. Но сега ще направят всичко за нас“, каза Тръмп.

Политика, която според директора на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, представлява значителен риск за световната икономика.
„Все още оценяваме макроикономическото въздействие на обявените тарифни мерки, но те очевидно представляват значителен риск за перспективите пред световната икономика в момент, когато растежът е слаб“, коментира изпълнителен директор на МВФ Кристалина Георгиева.
Експерти подлагат на съмнение ползите за Съединените щати. Но със сигурност американските вносни мита ще имат негативни последици за глобалната икономика.

„Първо, цените ще скочат. Много държави ще отговорят на високите мита и тогава ще започне истинската търговска война. В историята има много примери за държави, които са се опитвали да се защитят с много високи мита. Но в крайна сметка в тези страни постигнаха много отрицателен икономически растеж“, каза Филип Моние, бивш директор на Агенцията за икономическо развитие, Женева.
Ще се формират и нови търговски партньорства.
„Може би ще има нещо като споразумение за свободна търговия между Китай и Европейския съюз“, каза Филип Моние.
Китай заведе дело в Световната търговска организация срещу митата на Съединените щати. Властите в Пекин обясниха, че политиката на Тръмп не е „в съответствие с международните търговски правила“.

„Според правилата на Световната търговска организация, ако има някакво несъгласие, решенията не трябва да се вземат едностранно. Има механизми за разрешаване на спорове“, каза още Филип Моние.
В отговор на американските вносни мита, някои държави вече обявиха спасителни мерки. Канада започва да налага мита на внасяните от Съединените щати автомобили. Тайван отпуска почти 3 милиарда долара помощ за индустриите, засегнати от американските мита. Испанското правителство обяви пакет от 14 милиарда и 100 хиляди евро за компаниите – за справяне с въздействието на американските мита.

А на изолирания австралийски остров Норфолк продължават да недоумяват защо попаднаха под ударите на Тръмп с 29- процентни мита.
„Всички на острова се смеят, защото ние нямаме износ. Според мен Доналд Тръмп досега не беше чувал за Норфолк“, коментира Ги Дънкан, жител на остров Норфолк.
Противниците на митата на Тръмп вече имат символ – пингвините от безлюдните антарктически острови, които също попаднаха под ударите на тарифната политика на Белия дом.
Източник: БНТ