Хампарцумян: За 4 бона шофьори от Узбекистан и Афганистан ще си счупят краката да работят. Алгафари: Софиянци започват да свикват и без градски транспорт…

Spread the love

Обикновено по това време е нормално стигането. Няма задръстване.

Така коментираха пред NOVA пиар експертът Нидал Алгафари и финансистът Левон Хампарцумян положението с Градския транспорт в столицата. 

Двамата изразиха мнение, че протестът е несправедлив спрямо други сектори. 

Хампарцумян изтъкна, че ако негови служители в банка протестират и извиват ръце за повече пари – би ги оставил да си тръгнат.

„Отдавна е изтъркан митът, че в банките се взимат най-големите заплати. Със сигурност в айти сектора са повече. Но не е в това въпросът. Ако имам подобен случай – оставям ги да си тръгнат. Винаги ще се намерят други, които няма да си тръгнат“, коментира Хампарцумян.

„Със сигурност тези стачки и протести показват едно – това означава, че има проблем. А проблемите се решават с мениджмънт и администрацията“, допълни той.

„Смятам, че този протест никой не може да го реши по правилния начин. Да искаш такова повишение, при условие, че знаеш, че има хора учили по 10 години, визирам лекарите, взимат по-малко от теб. Не казвам, че хората от транспорта не го заслужават. Несправедливо е именно спрямо лекарите, защото една книжка за автобус му осигурява подобна заплата. И ако им вдигнат заплатите какво ще последва?

Санитари, спешна помощ, учители, инженери, на всички трябва да им ги вдигнат. Всички искаме повече пари“, допълни и Алгафари.

Самите исканията не са адекватни. 4 фирми със 700 души персонал – всички искат повече. За тези, които са на фронтовата линия – на смени, през нощта, допълнителен труд – за тях съм съгласен. В крайна сметка шофьори можем да внесем от Узбекистан и Афганистан например, или други такива страни. За 4 бона ще си счупят краката да работят“, смята Хампарцумян.

Започват да свикват

Според Алгафари, ако протестът продължи още повече време, скоро сам ще утихне, защото обществото в столицата вече ще се е нагодило според ситуацията.

„Сякаш софиянци започват да свикват без градски транспорт. И ако продължи така съвсем ще свикнат. Питайте хората, които живеят на бул. „Христо Ботев“ например, та те вече имат спокоен сън. Не ги събуждат раздрънкани трамваи в 5 сутринта. Започнаха и инициативи споделено пътуване в столицата. Хората се нагаждат и организират.

 А свикнат ли съвсем – ще започнат дори да падат заплатите на шофьорите. Според мен обаче се обиждат служителите на ГТ, като се говори за заговор срещу кмета. Васил Терзиев трябва да обясни всичко с таблици – пределно ясно. Толкова можем, това имаме. И точка“, каза още Алгафари. 

„Тези фирми имат управителни бордове. Те са хората, които са избрани и взимат доста добри заплати – да намерят решение и да го предложат на кмета. Управителите на тези фирми – те са изпълнителната власт в транспорта. Когато обаче видиш видни ресторантьори да се грижат за градския транспорт – значи има нещо политическо.

Сам човек няма как да се справи – говоря за Терзиев. Тези хора са длъжни да предложат решението. Да го кажат на кмета. Изобщо как ще се разбере кмета с някакви шофьори? Те нямат обща база, върху която да водят смислен разговор – като Венера и Марс са“, посочи Хампарцумян.

„Това са хора с много добри заплащания – без да вършат никаква работа – управителите на тези фирми, време е да свършат“, съгласи се и пиар експертът. 

Общ знаменател

Двамата изразиха своето становище и за въвеждаснето на еврото в България, както и за искането на президента Румен Радев.

„Идеята на Радев бе да обедини всички, които са против еврото. Да го обедини под общ знаменател – който ще е той самият“, каза Алгафари. 

„Още 1997 година е решено да се приеме еврото. Не бих казал, че само десните хора  скат еврото. Всички разумни хора искат еврото. Ползите са видими. От 1997 г. сме 80 процента в еврото. Остава само една стъпка. Едва 15-тина процента се борят срещу него – президентът, възраждане, мечетата и разни самопровъзгласили са за патриоти“, обяви Хампарцумян.