Урсула: Икономиката на България ще стане по-силна, преки чужди инвестиции, реални доходи… Поздравления!

Spread the love

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поздрави България за положителния конвергентен доклад на ЕК, предаде БГНЕС.

„Благодарение на еврото икономиката на България ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чуждестранни инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. България ще заеме заслуженото си място в процеса на вземане на решения в сърцето на еврозоната. Поздравления, България!“, каза Фон дер Лайен.

„Еврото е осезаем символ на европейската сила и единство. Днес България е с една стъпка по-близо до приемането му като валута.“, каза още тя.

България покрива критериите за еврото. Страната ни получава положителна оценка от Европейската централна банка и от Европейската комисия, стана ясно по-рано днес вече официално.

Според публикувания днес Доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната. „Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. и да стане 21-вата държава членка на ЕС, която се присъединява към еврозоната. Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции“, заяви Филип Р. Лейн, който е член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, предаде НОВА.

Министрите от Еврогрупата и първите финансисти от ЕКОФИН в Люксембург трябва да се произнесат по докладите. Становище ще дадат и държавните и правителствени ръководители от ЕС по време на редовното заседание на Европейския съвет, което ще се проведе най-вероятно до края на юни. Ако през юли и те дадат зелена светлина, това ще означава, че България ще стане най-новият член на еврозоната. Тази среща ще се проведе на 8 юли. Изискването е предложението за въвеждане на еврото в България да се подкрепи с квалифицирано мнозинство.

Според оценката на ЕЦБ България е в рамките на референтните стойности на критериите за конвергенция и изпълнява законовите изисквания.