
Цунами удари западното крайбрежие на САЩ след силното земетресение от 8,8 по Рихтер на руския полуостров Камчатка, съобщи Би Би Си. Трусът предизвика предупреждения за силни вълни и евакуация в държави в Тихоокеанския басейн.
Милиони хора бяха евакуирани от Япония до Хавай и Галапагос заради очаквана вълна от 3-4 метра, но за щастие покачването на морското ниво се оказа по-ниско и до тежки разрушения не се стигна.
Високи вълни достигнаха бреговете на американските щати Хавай и Калифорния. Към 11 ч. българско време вълната достигна бреговете на Калифорния и апаратурата в пристанището Сан Луис отчете рязко повишение на морското ниво. В Кресънт височината достигна 1 метър.
„Не се завръщайте в наводнените райони. Водата ще се отдръпне, но може да се завърне многократно в следващите 24 часа, и първата вълна може да не е най-високата“, предупреди метеорологичната служба в Лос Анджелис.
Няма данни за пострадали.
Руските власти евакуираха град Северо-Курилск, където 4-метрови вълни са залели пристанището и съоръжението за преработка на риба.
Междувременно Японската метеорологична агенция също издаде предупреждение за опасност цунами по източните брегове на Япония, предаде агенция Киодо. В Япония заради опасност от цунами бяха евакуирани 2 милиона души. Евакуацията е извършена в повече от 220 общини по крайбрежието на Тихия океан, съобщава Associated Press, позовавайки се на японската Агенция за борба с пожарите и природните бедствия. Съобщава се и за вълни с височина 50 см, регистрирани в района на град Ишиномаки в префектура Мияги.
Служители на японската енергийна компания „Токио електрик пауър“ заявиха, че преустановяват следващия етап от изхвърлянето на пречистена вода от АЕЦ „Фукушима-1“ заради заплахата от цунами. В изявлението на компанията се отбелязва, че това е стандартна процедура за безопасност в случай на обявяване на заплаха от цунами в страната. Атомната електроцентрала „Фукушима-1“ е разположена на брега на Тихия океан.
Все още има висока опасност от цунами на Маркизките острови във Френска Полинезия, с предупреждение за вълна до 4 м височина. Гуам, Рота, Тиниан и Сайпан обаче отмениха тревогата. Руските власти обявиха, че в Северо-Курилск вече няма опасност от цунами. На Хавайските острови беше отменена заповедта за евакуация и хората вече могат да се завърнат по домовете си. Полетите от Хонолулу бяха възобновени. Япония също отмени тревогата за голяма част от архипелага, но я остави в сила за северните брегове. Към момента големи разрушения и жертви от катаклизмите не са обявени.
Камчатка е една от най-сеизмичните зони на планетата, там където се срещат Тихоокеанската и Северноамериканската тектонични плочи.
Предходното силно земетресение на Камчатка е от 5 ноември 1952 г., когато трус с магнитуд 9 беше регистриран на почти същото място и тогава той предизвика опустошително цунами в целия Тихи океан.
Сеизмологичната служба на Камчатка предупреди, че след мощното земетресение сега може да се очакват вторични трусове с магнитуд до 7,5.
