Христо Грозев в жегите: Русия изгражда армия от деца – пилоти на дронове

Spread the love

Разследване на т.нар. журналисти Татяна Ашуркевич и Христо Грозев разкрива, че Русия ръководи тайна държавна програма, целяща подготовката на деца за участие в военни действия, включително в разработването и пилотирането на бойни дронове. Програмата се маскира като образователни игри и научни състезания, които всъщност служат за вербуване на непълнолетни за войната в Украйна.

Програмата започва с видеоиграта „Берлога“, финансирана от държавата, в която тийнейджъри управляват виртуални дронове. Най-добрите играчи получават бонуси за училищни изпити и след това се насочват към реални курсове по управление и сглобяване на дронове.

Освен това, Русия организира компютърни състезания като „Големи предизвикателства“, „Архипелаг“ и „Скат“, в които ученици от цялата страна решават задачи с явен военен потенциал, като проектиране на сензори за откриване на дронове и лазерни устройства. Макар и официално представени като научни състезания, те се провеждат с пълната подкрепа на санкционирани отбранителни компании като „Сухой“, „Яковлев“ и „Росатом“.

Участниците получават пари, университетски преференции и обещания за бъдеща кариера в отбранителната индустрия. Въпреки това, организаторите изрично инструктират децата да не говорят за военния характер на задачите. Според свидетелства на самите участници, обаче, много от тях осъзнават какво изграждат и за какви цели.

Един от тийнейджърите, участвал в програмата, признава: „Знам, че това, което правя, ще се използва срещу цивилни украинци, но никой не го казва на глас.“

Според международното хуманитарно право, непълнолетни не могат да бъдат въвличани в каквито и да било военни действия, включително в техническа подготовка за военни структури. Разследването твърди, че Русия изгражда „конвейер“ за детски бойни кадри, което нарушава основни принципи на правата на детето.