
Европейският съюз е на път да получава почти половината от газа си от Съединените щати до края на десетилетието, което създава сериозна стратегическа уязвимост за блока. А в същото време отношенията с Вашингтон са на най-ниското си ниво.
Нови данни, споделени с изданието Politico, показват, че Европа вече внася една четвърт от газа си от САЩ, като тази цифра ще се увеличи значително с постепенното въвеждане на пълната забрана на блока за внос на руски газ.
Това се случва в момент, в който все по-войнственият президент на САЩ Доналд Тръмп флиртува с идеята да завземе Гренландия – територия на Дания, в ход, който може да разруши НАТО и да хвърли трансатлантическите отношения в криза.
Напрежението ескалира през уикенда, когато Тръмп обяви, че ще наложи нови мита на европейски страни, включително Франция, Дания, Германия и Великобритания, докато не бъде постигнато споразумение за продажбата на Гренландия на САЩ, което предизвика призиви към ЕС да отвърне с драстични търговски ограничения.
Нарастващата зависимост на ЕС от вноса на втечнен природен газ от САЩ „е създала потенциално високорискова нова геополитическа зависимост“, заяви Ана Мария Джалер-Макаревич, главен енергиен анализатор в Института за енергийна икономика и финансов анализ, мозъчният тръст, който е изготвил проучването.
„Прекомерната зависимост от американския газ противоречи на [политиката на ЕС] за повишаване на енергийната сигурност на ЕС чрез диверсификация, намаляване на търсенето и увеличаване на доставките на възобновяема енергия“, заяви тя.
Тревогата относно тази стратегическа слабост нараства и сред държавите членки, като някои дипломати от ЕС се опасяват, че администрацията на Тръмп може да се възползва от новата зависимост, за да постигне своите външнополитически цели.
Макар че „има и други източници на газ в света“ освен САЩ, рискът Тръмп да прекъсне доставките за Европа вследствие на нахлуването в Гренландия „трябва да бъде взет под внимание“, заяви пред изданието високопоставен дипломат от ЕС, който, подобно на другите в тази статия, говори при условие за анонимност. Но „да се надяваме, че няма да стигнем дотам“, добави той.
След като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., ЕС предприе драстични мерки, за да се откаже от руския природен газ, който през 2021 г. съставляваше 50 % от общия му внос, но сега представлява само 12 %, според данни на Bruegel, икономически мозъчен тръст със седалище в Брюксел.
Това беше постигнато до голяма степен чрез заместване на вноса на тръбопроводен газ от Русия с втечнен природен газ, доставян от САЩ, които по това време бяха твърди съюзници. САЩ вече са най-големият износител на втечнен природен газ, като неговият продукт сега съставлява около 27% от вноса на газ в ЕС, спрямо 5% през 2021 г. Франция, Испания, Италия, Нидерландия и Белгия са най-големите вносители; Великобритания, която не е членка на ЕС, също е основен вносител на втечнен природен газ от САЩ.
Редица нови споразумения с американски енергийни компании биха могли да повишат тази цифра до 40% от общия прием на газ в ЕС до 2030 г. и до около 80% от общия внос на втечнен природен газ в блока, според данни на IEEFA, американска нестопанска организация, която насърчава чистата енергия.
Настъпват промени
Въпреки усилията да се преминава от изкопаеми горива, Европа все още разчита на въглероден газ, който е източник на въглеродни емисии, за една четвърт от общите си енергийни нужди. Газът се използва за производство на електроенергия, отопление на сгради и енергийно осигуряване на промишлеността.
Европейските потребители и производители вече са изправени пред едни от най-високите енергийни разходи в света, което затруднява ЕС да откаже по-евтиния газ от САЩ, въпреки заплашителния тон на Вашингтон.
Страните от ЕС вече се ангажираха да разнообразят вноса си на газ съгласно новите закони, приети миналата година, но официалните лица предупреждават, че това ще бъде трудно да се постигне в краткосрочен план, като се има предвид, че глобалното предлагане на втечнен природен газ е ограничено до само няколко страни. Те възлагат надеждите си на новото производство в Катар и Обединените арабски емирства, което се очаква през 2030 г.
В допълнение към бъдещите енергийни сделки – включително ангажимент за закупуване на енергийни продукти от САЩ на стойност 750 милиарда евро като част от търговското споразумение от миналата година – ЕС е готов да проправи нови пътища за американския газ в рамките на мащабна реформа на енергийната инфраструктура на Европа.
Например, ЕС потвърди ангажимента си към два големи газопровода, които ще свържат Малта и Кипър с континентална Европа, което би могло да улесни още повече потоците от американски газ. САЩ също планират да построят газопровод, свързващ Босна с Хърватия, членка на ЕС.
“Без алтернатива“
За някои нарастващата зависимост на ЕС от американския газ подчертава, че той трябва да ускори прехода си към възобновяеми енергийни източници като заместител на изкопаемите горива.
Томас Пелерин-Карлин, социалист-депутат в Европейския парламент, заяви, че търсенето на природен газ е спаднало рязко в целия блок с ускоряването на зеления преход, дори ако търсенето на американски втечнен природен газ се увеличава като обща част от потреблението.
„Ако имаме смелостта да запазим спокойствие и да продължим да правим печеливши инвестиции в ефективност и възобновяеми енергийни източници, ще намалим търсенето на газ в ЕС до такава степен, че ще намалим зависимостта си от американския втечнен природен газ, дори и да преустановим напълно доставките на руски газ“, заяви Пелерин-Карлин пред изданието.
Депутатът също така изтъкна, че е малко вероятно Тръмп да използва доставките на втечнен природен газ за ЕС като оръжие, както направи руският президент Владимир Путин, тъй като това би нанесло сериозна вреда на интересите на ключовите донори на Тръмп в американската индустрия за втечнен природен газ, които отчаяно търсят нови купувачи, а и да поемат нарастващото предлагане на изкопаеми горива.
Въпросът за зависимостта на САЩ от втечнения природен газ се разглежда в по-широкия контекст на ангажимента на ЕС за диверсификация на енергийните източници, който беше включен в по-широката забрана за руски газ, която ще влезе в сила тази година, според дипломати, запознати с въпроса. Официалната позиция обаче е, че САЩ остават „стратегически съюзник и доставчик“, каза един от дипломатите.
„Зависимостта със сигурност съществува, но ние сме в задънена улица“, каза един европейски правителствен служител. „Наистина няма алтернатива“.
