Връщаме се към онзи момент, когато имаше дълги монолози, журналистите бяха убеждавани колко е страшен вирусът и как хората са недисциплинирани.
Това каза специално за телевизия Евроком д-р Антония Първанова.
„Ще слушаме как не стигат чувалите и не могат да бъдат предоставени. Това е инструмент за паника и всяване на страх„, коментира тя.
По думите и липсва анализ на обстановката с развитието на коронавирусната инфекция, направен от Националния оперативен щаб.
„Това е тяхно задължение и то не е задължение само заради статута. Това е задължение, което им вменява законът, за да могат да въведат извънредно положение, както и извънредна епидемична обстановка„, смята Първанова.
„Днешният ден бива обявяван като рязко покачване на броя на позитивните PCR тестове, само че това „рязко“ е в рамките на параметрите от последните 6 месеца – движи се между 3 и 7/8%„, каза тя пред Евроком.
Според нея големият проблем ще бъде, когато се сблъскаме със сезония грип.
„Всички ще бъдат написани, че са болни от коронавирус. Ще правим PCR тестове, те ще излизат положителни. Голямата грешка е, че PCR тестът бива обявяван за този с най-голяма тежест, за да покаже дали един човек е заразен, или не„, допълни тя.
По думите и става ясно, че тя е и със скептично мнение за предприетите мерки в училищата.
Д-р Първанова подкрепя протестите и е на мнение, че има нужда от промяна.
„Те протестират заради това, че основни фундаментали ценности в обществото са разрушени. Доверието в институциите е разрушено. Доверието в личностите, които управляват тези институции е разрушено„, коментира специалистът.
„Когато гледаме цялата обстановка, този който взема управленски решения, трябва да се влияе не от емоциите, а от фактите. В България близо 800 са починали от вируса, но 300 000 са го преживели. Това не е първата епидемия, която сме преживели. Няма защо да се твърди, че той е по-опасен от всеки друг вирус. Грипът убива деца“, подчерта д-р Първанова в „Лице в лице“ пред bTV.
За да се обяви втора вълна на коронавирус, то се налага това да е придружено с много сериозен доклад и данни на здравното министерство. Това обаче не се случи. Последиците върху бизнеса и живота на хората са много съществениу посочи тя.
„Когато има намаляване на броя на смъртните случаи и заболелите, трябва да можеш да го докажеш. В графиките на Швеция се вижда, че намалява броят на позитивните случаи през последните седмици“, допълни тя.
„Тестовете, с които се открива COVID-19 представляват метод, който доказва наличието на РНК на вируса. Това, че си болен се доказва със съвкупност от данни плюс положителен тест“, заяви д-р Антония Първанова. „Не може да се разчита на PSR теста, той не е точен. Не трябва да се тестват здрави хора, защото резултатите няма да са реални“, заяви тя.
Д-р Първанова цитира научни данни, според които 30% от хората са се срещали с различни щамове на коронавируси. „Значи 50% от населението са склонни да се заразят. Защо децата се разболяват по-малко? Децата имат по-малко рецептори, за които COVID-19 се захваща. Това доказва, че 50% от тестовете са фалшиви“, подчерта Първанова.
По думите ѝ мерките само ограничават движението, но не и разпространението на вируса. „Благодарение на тези мерки 2 милиона деца в света ще загубят живота си“, цитира данни на „Лансет“ тя.
„1,3 милиарда деца не са имали възможност да ходят на училище по време на пандемията. Трябва да се съвземем и да покрием тези щети, които политиците ни нанесоха“, обяви тя.
„Тоест с мерки или без мерки еднакъв брой хора ще се заразяват“, допълни Първанова.
„Аз си направих тест, защото имах симптоми – висока температура, болки в гърлото, кашляне и умора. Така бе установено, че съм се разболяла“, призна здравният експерт.
Когато се определя, че трябва да има извънредно положение и след това то да бъде трансформирано в извънредна епидемична обстановка, това трябва да се случи въз основа на много подробен епидемичен доклад.
Това не се случи. В следствие на натиск от медицинската общност се появи някакъв анализ, който не видя бял свят, обясни тя.
Според нея в извънредната епидемична обстановка много работи са разрешени – като например закупуването на консумативи, медикаменти, тестове, апаратура без обществени поръчки. „Последиците върху бизнеса и живота на хората също са много съществени“, посочи Антония Първанова.
„Ако твърдиш, че това, което си предприел като мерки, има отражение върху намаляване на броя на заболелите и броя на смъртните случаи, трябва да можеш да го докажеш“, каза още д-р Антония Първанова. По думите й когато няма такива доказателства, означава, че или си некомпетентен, или си самохвалко.
Според нея с мерки или без мерки, еднакъв брой хора ще се заразят с вируса.
„Днес имаме 61 души с потвърдени позитивни тестове, а в Благоевград – 58. Само, че в София от два месеца има протести и десетки хора се събират на едно пространство, ето ги фактите“, посочи Първанова.
Графиките на заболелите и заразените не се различава рязко в САЩ, Швеция и Великобритания, а мерките са различни, обърна внимание тя.
Евроком, Би ти ви