„Очаквам увеличение на починалите. Леталитетът на това заболяване е 3 на 1000. Колкото повече хора се срещнат с това заболяване, толкова повече ще починат“.
Това заяви д-р Стойчо Кацаров, който е бивш депутат от ОДС, председател на Центъра за защита на правата и здравеопазването и има репутация на един от скептиците по темата „коронавирус“.
Липсва организация на процеса, разкриват се едни структури, хвърлят се пари, без да се оцени ефектът от мерките, обобщи Кацаров. Днес ние ще берем плодовете от лошото състояние на здравната система, каза той пред БНТ.
И попита на каква база беше взето решение да се дават по 1000 лв. на личните лекари заради коронавируса. Дават се пари на око, това не може да е стандарт, подчерта лекарят.
Според Кацаров, най-важното е, че медицинските стандарти забраняват в определени отделения да работят хора, различни от съответните стандарти.
По Национална здравна карта също има ограничения. НЗОК не може да плати по закон за отделения за COVID, които сега се разкриват – тези законови препятствия трябва да бъдат първо премахнати. Кой ще плати, попита лекарят.
Д-р Стойчо Кацаров попита и за тестовете – колко от тях са повторни, като изрази съмнение, че всъщност новите заразени може да са по-малко. Още преди месеци националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че всеки положителен тест, който излиза за деня през Единния информационен портал, е нов.
Идеята на тестовете, освен диагноза, е да може да се карантинират контактни лица. РЗИ има ли капацитет – трябва да го направи правителството, настоя лекарят.
По думите му има голям проблем не просто с анализа на самите тестове и кои от положителните проби са на новооткрити случаи, а и с проследяването на контактните лица.
„РЗИ не може да проследи карантинираните. 3800 е числото на положителните днес. Между 5 и 10 контактни се предполага, че има този човек. РЗИ има ли капацитет да проследи 40 хиляди души? Трябва правителството да го направи“, заяви д-р Кацаров и допълни:
„Ако не карантинираме контактните, безсмислено е да се тества. Не можем да прекъснем предаването на вируса“.
И даде пример с Германия – ако в даден регион заразените станат едиколко си души, съставът на РЗИ трябва да се увеличи с едиколко си души. В България план няма – ако ние не можем да обхванем контактите, не прекъсваме веригите на заразяване, категоричен беше той. Може да се направи много повече от това, което се прави.
Може да се измият например улиците – с вода, за да не се вдига прах и да се увеличават аерозолите с вирус във въздуха.
Може да се увеличи броят на автобусите, на влаковете – простички мерки, които ще дадат по-добър резултат от затваряне на едно или друго, обобщи Кацаров.
Епицентър, БНТ