Стотици протестираха в испанската столица Мадрид срещу Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ, TTIP), официалното наименование на придобилото обществена популярност мащабно търговско споразумение между САЩ и Европейския съюз.
Протестиращите също така са настояли властите да не одобряват и по-малкото търговското споразумение между ЕС и Канада, известно като CETA, съобщава „Асошиейтед прес“.
Позицията на испанските протестиращи е, че споразуменията ще засегнат местните жители, като ще ги направят по-бедни.
Скандирали са „Те не се договори, те са държавен преврат!“ и „Ние сме хора, а не стока!“. Някои са носели огромни вериги от жълта пяна около врата си, демонстрирайки заробването, до което ще доведат споразуменията.
Испания се възстановява от икономическата криза, ударила младите хора заради огромната безработица. Нейната икономика е в подем, но политиците не успяват да сформират правителството вече почти година.
Подобна протестна демонстрация се състоя и в Париж. Тя бе част от общонационален протест срещу търговските споразумения на ЕС с Канада и САЩ в още 35 френски града. По улиците излязоха над 40 000 души.
Демонстрантите призоваха властите да последват примера на съседна белгийска Валония, чийто парламент се обяви против ратифицирането на договора с Канада. По-рано аналогична резолюция прие и парламентът на Брюкселския федерален регион.
Франция вече преустанови преговорите със САЩ, но ги продължава по проекта с Канада, който премиерът Манюел Валс намира за „юридически уравновесен“.
Споразумението CETA трябва да бъде официално подписано на 27 октомври в Брюксел на срещата на върха ЕС-Канада.
За да влезе в сила, подписи трябва да поставят всички 28 държави членки на ЕС, след което документът трябва да бъде ратифициран от националните парламенти.
Споразумението предвижда отмяна на митата на почти всички категории стоки.
България също се присъедни към тази европейска вълна срещу двете споразумения.
Около 100 граждани се събраха в емблематичната столична градинка пред „Кристал“ на протест срещу подписването на споразумението СЕТА.
Споразумението за търговско сътрудничество между ЕС и Канада се очаква да бъде одобрено от българския парламент. Участниците в акцията се обединиха срещу намерението на българското правителство да гласува приемането на споразумението СЕТА без това решение да е съпроводено с анализ на ефекта върху икономиката на страната ни.
Протестът се организира от сдружение „Солидарна България“, Гражданска инициатива за забрана на фракинга, коалиция „България, свободна от ГМО“, сдружение „За Земята“.
Хората се обединиха около тезата, че СЕТА засяга изключително много сфери на живота и далеч не се ограничава само в търговската сфера. От трибуната бе заявено, че то категорично не е изгодно за България и променя по неприемлив начин процеса, по който се взимат решения в ЕС, като се давала огромна власт на корпорациите. Така де факто те щели да могат да се намесват в процеса на взимане на решения на национално и европейско ниво и дори да съдят правителствата за пропуснати ползи.
Дава се възможност корпорации да оспорват стандартите в областта на опазването на околната среда, безопасността на храните, постигнати в Европа, а всякакви политически решения щели да могат да се считат за пречка пред търговията.
Освен традиционните търговски отношения и всички публични услуги щели да бъдат обект на либерализация. Така у нас ще трябва да допуснем американски и канадски оператори на българския пазар. С това, според организаторите и участниците в протеста, се налагал нов икономически ред, даващ изключителни права на чуждестранните инвеститори
Ангел Жиланов, кмет на Община Горна Малина заяви, че неговата община е първата , която се е обявила се свободна от ТТIP и СЕТА – „не искаме да ни хранят Макдоналдс и други подобни вериги, искаме повече производители на биопродукти“, заяви той от трибуната. По думите му в страната има шест такива общини – Ловеч, Горна Малина, Китово, Тунджа, Чавдар и Карнобат. Тези общини ще нарастват, защото още 15 са в процес на разглеждане на подобно решение и повече от 30 общини са проявили интерес към него.
По време на протеста стана ясно, че делът на българския износ към Канада е 0,21 %. Протестиращите настояха САЩ, Австралия и Канада да поемат своята отговорност за разбиването на държавите в Близкия Изток, основен източник на мигрантската криза в Европа. Стана ясно още, че подобни протести се провеждат в Барселона, Виена, Единбург. Над 1 млн. общини и региони в Европа участват в тях.
Протестиращите се отправиха към сградата на Народното събрание. Не липсваха и възгласи за оставка по време на протеста.