„Варианти на вируси винаги ще има и ние трябва да бъдем подготвени“, обяви проф. Чорбанов пред БНТ.
В държави с пълен локдаун и такива с разхлабен режим, вървяха по един и същи път по отношение на коронавируса. Една от посоките е коронавирусът да мутира в по-слаба посока, а друга- в по-силна. Този вирус мутира с много малка степен. Не прави екстремни мутации. Някои от новите форми бяха по-агресивни.
Хората с леки симптоми живеят сред нас, не се карантинират. Година и нещо, в които критикувах мерките не споменах имена. Няма да пресонализирам. Много неща можеха да бъдат по-добре и по-смели. Аз съм прекарал заболяването, защо трябва да нося маска?
„Никой не е застрахован от срещата с коронавируса – разказа за своята среща с болестта доц. Андрей Чорбанов. – Но това не означава, че трябва изцяло да промените начина си на живот. Разбира се, че това може да звучи лекомислено в нечии очи. Имах много слаби симптоми, нищо не ме болеше, нищо видимо от многото неща, за които се писа.
Нямах никакъв апетит и тогава усетих, че нещо не е наред. Кръвната картина вече показа, че нещата никак не са добре. Не редувах подобрение и влошаване, не загубих обоняние, но вкусът ми се промени.
Действително имах тежки поражения на дробовете. Сатурацията ми падна доста под границата. Лекуваха ме по стандартна терапия – коктейл от медикаменти. Бях 12 дни в болница“, разказа той по БНТ.
„Срещата ми с вируса не промени моите възгледи. Това исках да кажа на обществото – вирусът естествено, че съществува. Не трябва да страдаме от такова раздвоение на личността – той не съществува, но ние правим ваксина за него. Стартирахме и втори проект, при който ще разработим два различни варианта на прототипи.
Всяка държава, която има своя разработка може да бъде в бъдеще по-независима. Тази есен аз ще представя нашата ваксина пред Световния конгрес по ваксините пред научната общественост на планетата. Малко странно бе чужди държави да имат интерес към нашите разработки, а нашата да няма“, допълни той.