Под портрет на Ленин в Русия откриха изображение на Николай II… Царят бил „скрит“ в продължение на 90 години! (снимки)

Spread the love

По време на реставрация на картина от руския художник Владислав Измайлович на портрет в цял ръст на вожда на Октомврийската революция (1917 г.) Владимир Ленин, на обратната страна на платното, под водоразтворимата боя, бе намерен портрет на Николай II. Царят бил „скрит“ в продължение на 90 години.

001

„Мащабният двустранен портрет, нарисуван от различни художници в различни политически режими, е уникално явление, феномен, който няма аналог в световен мащаб“, каза за „Руски дневник“ член на екипа на Академията.

Откритието беше направено от реставратори на Художествено-промишлената академия „Щиглиц“ в Санкт Петербург, където портретът бил даден за реставрация от руски музей още през 2013 година. Възстановените творби на двамата художници ще бъдат изложени в Музея за приложни изкуства в Санкт Петербург от 30 ноември 2016 г.

Историята на „двойния“ портрет започва още през 1896 г., когато художникът Иля Галкин, автор на много портрети на руската царска фамилия, създава мащабна творба (280х184 см), която представлява портрет на цар Николай II. През същата година е извършена коронацията на царя и картината е поставена в залата на Петровското търговско-промишлено училище.

Прес снимка
Прес снимка
Прес снимка
Прес снимка
Прес снимка
Прес снимка
Прес снимка
Прес снимка
4/8

След революцията през 1917 г. замъкът на училището е превърнат в обикновено школо, а през 1924 г., след смъртта на Ленин, Владислав Измайлович, според предположенията на учените, замазва стария портрет на царя с няколко слоя боя и от обратната страна рисува портрет на вожда на световния пролетариат.

Ленин, стоящ на моста на фона на Адмиралтейството, заема същото място в залата на търговското училище и виси там почти цял век, докато ръководството на училището не решава да изпрати повредения във времената на СССР портрет за реставрация.

В долната част на платното има многобройни малки прорези – вероятно следи от удари с щикове по време на революционните събития. Интересното в случая е, че при рентгенов преглед на платното е забелязано, че главата на Ленин и главата на императора практически съвпадат, отбелязват от пресслужбата на Академията.

Руски дневник