Министрите на земеделието Десислава Танева, на екологията Ивелина Василева и на икономиката Божидар Лукарски са сключили серия от договори за закупуване на рекламно време с пари по европейски програми и са раздали за месец над 2 млн. лв. на медии. Споразуменията са направени непосредствено преди президентските избори и в дните след тях, когато кабинетът на Бойко Борисов вече бе в оставка. Това става ясно от справка, публикувана от администрацията на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев. Пари са дадени и за изработка на рекламни материали по една от европрограмите. Договорите са с електронни медии, което означава, че за тях не е необходимо да се обяви обществена поръчка.
Програмата за околна среда, която е към Ивелина Василева, е сключила в периода 21-30 ноември девет договора на обща стойност почти 300 000 лв. По близо 60 000 лв. взимат Нова телевизия и bTV, 48 000 лв. отиват в Канал 3, 42 000 лв. – за телевизия „Европа“. Сред останалите предпочетени медии са „Дарик радио“, „Радио 1“, „Радио Фокус“ и т.н. По Програмата за развитие на селските райони към аграрния министър в оставка Десислава Танева на 25 ноември са сключени седем договора за излъчване на консултантски рубрики в ефира на различни медии. Общата им стойност надвишава 300 000 лв. Една от избраните медии е музикалният канал „Фолклор ТВ“, който ще прибере 23 760 лв. Канал 3 взима близо 60 000 лв., радио К2 на Илияна Беновска – почти 36 000 лв., телевизия „Европа“ – 54 000 лв.
Най-активен в сключването на рекламни договори е министърът на икономиката Божидар Лукарски. През октомври и ноември програмата за иновации и конкурентоспособност, която е на негово подчинение, е сключила общо 22 споразумения за над 1.5 милиона лева. 21 от договорите са подписани на 25 и 27 октомври – с БНТ, bTV, Нова телевизия, отново с Канал 3, с К2, „Европа“ и др., както и с няколко регионални телевизии. На 21 ноември 2016 г. министерството е сключило договор за дизайн, изработка и доставка на рекламни материали на стойност 176 982 лв.
От ведомството на Лукарски обясниха пред „Сега“, че средствата са разпределени съгласно методология към т.нар. Комуникационна стратегия, одобрена от Министерския съвет през юли. Причината контрактите да не бъдат сключени по-рано е, че разработването на методологията е отнело цяла година.
–––-ОБЕЩАНИЯ
Няколко директиви на ЕК позволяват при купуването на ефирно време в радиа и телевизии да не се прилага Законът за обществените поръчки. Идеята е институциите да могат да избират най-подходящите медии за целите на техните кампании и да се договарят директно. В началото на годината обаче правителството наложи временен мораториум върху подобни договори. Вицепремиерът Томислав Дончев каза тогава, че забраната ще бъде в сила, докато в обществото не се проведе широка дискусия и не се изчистят съмненията, че властта си купува медиен комфорт с евросредства. Той допълни, че очаква в дебата да се включат собствениците и шефовете на електронни медии. Дискусия така и не се състоя, а обещанието остана само на думи.
СЕГА