В България има близо 1 милион пълнолетни в трудоспособна възраст, които нито работят, нито учат.
Това показват данните на Агенцията по заетостта. Докладът предоставя подробен анализ на неактивното и безработно население на България и идентифицира групи хора, които биха се възползвали от мерките и услугите, предоставяни от Агенцията по заетостта. В допълнение, докладът оценява политиките на България на пазара на труда, за да достигне до неактивните хора и да им помогне да се интегрират в пазара на труда и предлага препоръки за подобрение.
Анализът на данните в доклада показва, че по-голямата част от неактивните и безработните в България принадлежат към една или няколко уязвими групи. Млади хора под 30 години, които нито работят, нито учат са около 170 000 души, представители на етнически малцинства, най-вече ромите и турската общност – 350 000 души. Близо 300 хиляди са хората, които не работят, защото имат семейни ангажименти като грижи за малки деца или по-възрастни членове на семейството. Трайно болните хора или тези с увреждания са около 190 000 души, близо 340 хиляди са хората, близо до пенсионна възраст.
В доклада се посочва още, че през последното десетилетие българският пазар на труда отбеляза значителен напредък. Въпреки пандемията от COVID-19, нивата на заетост са нараснали от под 60 процента сред 15-64 годишните преди 10 години до 68,5 на сто в края на 2021 г.