Мерките срещу COVID -19 ще бъдат предложени след като бъде приет новия план за справяне с пандемията. Очаква се това да стане днес. Ако днес се приеме планът, до края на седмицата мога да направя предложение, което да бъде оформено като заповед от министъра на здравеопазването и да влезе в сила от понеделник.
Това каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Маските в градския транспорт и обществените места са силно препоръчителни за най-засегнатите области. Впоследствие заради ръста на заболеваемостта от коронавирус вероятно тези мерки ще станат задължителни“, посочи той.
На този етап мерките няма да доведат до никакви затруднения за социалния живот, икономиката, туризма, не знам какво ще стане в следващите седмици, защото има ръст на заразените, но няма съществен ръст на броя на хората в болниците, особено в интензивните отделения. Много внимателно наблюдаваме ситуацията, расте броят на заразените като в Европа. Ако заболяването продължи да протича както досега няма да има сериозни последствия, каза доц. Кунчев.
Според него е възможно да има и локални, и национални мерки: Единият вариант е да ги въведем сега за тези 5-6 области, които са над останалите, но ситуацията е много динамична, следващата седмица и други области ще влязат в тази група, затова е възможно да се вземе решение те да бъдат директно национални“, каза държавният здравен инспектор и подчерта, че предпазването е въпрос на желание и лична отговорности не са нужни заповеди.
По думите му с отпадането на извънредната епидемична обстановка възможностите за реакция на здравните власти са силно ограничени и това пречи на работата им. Той призова всеки, който има симптоми на болестта, да ограничи контактите си за няколко дни и по най-бързия начин да потърси лекарска помощ.
Доц. Кунчев бе категоричен, че когато човек се чувства зле, трябва да може бързо по най-лесния, достъпен, безплатен начин да има достъп до диагностика и това може да стане при личния лекар, който да издаде направление за PCR, за да не обикаля от кабинет на кабинет, а да получи при първия лекар диагноза и лечение. Той увери, че се работи за преодоляване на проблема, който възникна с решението направления за PCR да се издава само от специалисти в извънболничната помощ, до които може да се стигне с направление от личен лекар.
РЗИ трябва да имат свобода да разкриват бързо допълнителни отделения за лечение на COVID и това ще осигури по-голяма готовност при нарастване на заболяемостта. В момента това е много затруднено, да не кажа почти невъзможно. Трябва да има съдействие от НЗОК и НС, ако е необходимо, така че всички пречки да бъдат премахнати и ние да можем да действаме в началото на вълната. Ако спазваме сегашния закон, трябва едва ли не да вдигнем заболеваемостта 10 пъти, да напълним болниците и тогава да въведем извънредната ситуация, което е абсурдно, коментира главният здравен инспектор.
Доц. Кунчев отново припомни, че препоръката на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията препоръчва втора бустерна доза за хората над 60 г., като уточни, че според него хората с хронични заболявания трябва да си поставят четвърта доза, тя е препоръчителна и за тези, които работят с рискови групи.
Оф нюз