Рюте обяви условията на Нидерландия, за да ни пусне в Шенген: Трябват ни още две неща от България

Spread the love

mark-rute-obavi-uslovia-za-chlenstvoto-na-balgaria-v-shengen-1

 

 

 

Премиерът на Нидерландия Март Рюте заяви, че иска нова оценка на България по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), който уж беше спрян, защото от 2019 г. Европейската комисия не пише доклади за България. Официално обаче той не бе отменен от Съвета на ЕС (правителствата), защото няколко пъти изпадна от дневния му ред.

 

 

 

Мониторингът по МСП съпътства България от първия ден на членството й в ЕС (1 януари 2007 г.), защото въвеждането му бе последното условие за приемането й.

 

 

 

 

Рюте поиска също да приключи механизмът за мониторинг на Шенгенската информационна система, предаде БНР. Това означава България да докаже, че през нея няма да има теч на поверителна информация.

 

 

 

 

Двете условия би трябвало да се изпълнят до лятото и ако има положително развитие, България може да се присъедини към Шенген.

 

 

 

„Това може да се направи до лятото и ако има положително развитие, България може да се присъедини към Шенген“, предаде БНР.

 

 

„Както казах преди, не казваме „не“, а „не сега“. Трябват ни още две неща от България – да приключи механизмът за мониторинг на Шенгенската информационна система и второ, нова оценка по механизма за сътрудничество и проверка, заяви днес Рюте преди заседанието на Европейския съвет в Брюксел.

 

 

 

 

България ще бъде част от Шенген най-късно до октомври следващата година, отговори на въпрос на програма „Хоризонт“ на БНР  президентът Румен Радев, който е в Брюксел за заседанието на Европейския съвет.

 

 

 

За 15 години членство в ЕС България получи 19 мониторингови доклада от Еврокомисията. Те са повече от годините членство, защото първоначално ЕК пишеше и междинни доклади. В последните доклади ЕК отчете напредък на страната в изпълнение на поставените й условия, но Брюксел редовно отбелязваше, че не вижда „резултати“ (присъди) от борбата с корупцията и организираната престъпност.