Стана известно името на съдията от Окръжен съд Стара Загора, пуснал на свобода изверга, обезобразил момиче на 18 години с макетен нож. Момичето е с 400 шева и безмълвно от месец.
Окръжният съдия по въззивното ЧАСТНО наказателно дело е Татяна Гьонева Коева от Окръжния съд в Стара Загора. Тя е намерила причиненото обезобразяване на момичето за „лека телесна повреда“. Окръжният прокурор на Стара Загора Дичо Атанасов също носи отговорност за това, че извергът е на свобода. Садистът с инициали Г.Г. е и рецидивист, осъждан вече на пробация в началото на годината с две мерки и отново за побой и пак за „лека телесна повреда“.
Въпреки тези факти и въпреки ОЧЕИЗВАДНИТЕ тежки поражения на момичето, засягащи детеродните органи и лицето и, окръжният прокурор Дичо Атанасов и съдийката Татяна Гьонева Коева си затварят очите и втората пуска на свобода рецидивиста. Гьонева в миналото е била и говорител на съда, а като съдия от наказателния отдел има и наложено дисциплинарно наказание за забавяне на присъда по дело. Защо Дичо Атанасов и прокурорите от Районна и Окръжна прокуратура в Стара Загора не са повдигнали обвинение за деянието и то, извършено от рецидивист? Съдът поне признава, че няма спор кой е извършителят.
ВСС следва незабавно да се сезира, а и.ф. главният прокурор Сарафов, който упражнява надзора по законността на прокурорите да обясни на обществото как ще накаже подчинените си прокурори за бездействието им. Става въпрос за брутално посегателство върху личността и здравето на 18 годишно момиче от самозабравил се садист – рецидивист и то при ясни факти кой е извършителят – 26 годишният бияч и рецидивист с инициали Г.Г. Каква съдебна реформа, каква Конституция и какви пет лева при такова беззаконие в цяла България във всяко село, квартал, градче при пълното безхаберие на държавата по места.
Ето и мотивите на Окръжния съд в Стара Загора:
В Окръжен съд – Стара Загора е образувано въззивно частно наказателно дело по подадена частна жалба против определение на Районен съд – Стара Загора, с което е наложена мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо лицето Г. Г.
Окръжните магистрати изцяло са споделили изводите на първоинстанционния съд за това, че анализът на доказателствената съвкупност, събрана до момента, позволява да се направи изводът, че не друг, а обвиняемият е причинил на пострадалата множеството наранявания по главата, крайниците и тялото. Според съдебния състав съществува и реална опасност той да извърши друго престъпление, предвид проявите му като личност с висока степен на обществена опасност.
Въпреки изложеното, въззивният съд намира, че определението на Старозагорски районен съд, с което спрямо Г. Г. е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“ е незаконосъобразно и същото следва да бъде отменено. Мерките за процесуална принуда, в това число и всяка мярка за неотклонение, могат да бъдат взети спрямо обвиняемото лице само в рамките на наказателно производство за деяние, което се преследва по общия ред (наказателно преследване, което се води от държавното обвинение). В конкретния случай, от заключението на съдебномедицинската експертиза на живо лице, приложено по досъдебното производство, при разглеждане на делото, се установява, че описаните увреждания на пострадалата, поотделно и в съвкупност, са причинили на същата ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО, НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА – ЛЕКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА.
Според разпоредбите на Наказателния кодекс, извършеното от жалбоподателя престъпно деяние (лека телесна повреда) се преследва по реда на частното обвинение (завеждане на наказателно дело от пострадалото лице). Това обстоятелство, според закона, не позволява спрямо същия да бъде взета каквато и да е мярка за процесуална принуда, включително и „Задържане под стража“, поради което обвиняемият е освободен.
В началото на 2023 година Г. Г. е осъден по силата на одобрено от Районен съд – Стара Загора споразумение, с което му е наложено наказание „пробация“ с първите две пробационни мерки, а именно „задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от шест месеца с периодичност два пъти седмично, както и „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от шест месеца за извършено престъпление по чл.131, ал.1, т.12 предложение първо във вр. с чл.130, ал.1 от НК (лека телесна повреда)“.