Гражданите на ЕС трябва да започнат да се запасяват със стоки за три дни, за да бъдат готови за различни потенциални бедствия, включително за ядрен конфликт, предупреждава доклад на Еврокомисията.
Изготвен от бившия финландски президент Саули Ниинисто, документът беше представен като част от усилията на ЕС да направи блока по-устойчив пред лицето на предполагаемите нарастващи заплахи, вариращи от природни бедствия до голям военен конфликт.
Докладът насърчава домакинствата в ЕС да се запасяват със стоки за „базова самодостатъчност“, които биха стигнали за най-малко 72 часа, от страх от потенциален недостиг в случай на „въоръжена агресия чрез конвенционални средства“ или други враждебни дейности като „кибератаки или използване на химически, биологически, радиологически или ядрени оръжия“.
По-рано тази година Брюксел възложи на бившия президент на Финландия да оцени нуждите на ЕС от сигурност след ескалацията на конфликта в Украйна, според Брюксел „в отговор по-специално на засилващите се хибридни операции на Русия“.
„Едно щракване може да изключи електрическите мрежи и да остави цели градове на тъмно“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен при представянето на доклада.
Документът също така призовава ЕС да засили отбраната си и да изразходва около 20% от общия си бюджет, който в момента възлиза на около 1 трилион евро за седем години, за сигурност и готовност за кризи.
„Държавите членки трябва да засилят сътрудничеството си в областта на европейската отбрана, като съвместно инвестират повече, за да преодолеят дългогодишните пропуски в нашата военна и отбранителна промишлена готовност“, каза Ниинисто, като потвърди ангажимента на ЕС да предостави помощ за Украйна в дългосрочен план.
Блокът също така трябва да създаде антисаботажна мрежа, за да отблъсне заплахите чрез по-голям обмен на информация, се казва в доклада.
Ниинисто призова за „укрепване на разузнавателните структури на ЕС стъпка по стъпка към създаването на пълноценна служба на ЕС за разузнавателно сътрудничество“.
Руският президент Владимир Путин отхвърли твърденията, че Русия се готви да нападне Европа като „глупости“. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също описа твърденията като „ужасяващи истории“ и предположи, че те са измислени от западни лидери, за да отвлекат вниманието на хората от проблемите в собствените им страни.