Яко зацикляне! И петият опит за председател на парламента се провали, пробват пак другата седмица

Spread the love

Силви Кирилов разпусна депутатите до понеделник, след скандал в залата свика председателски съвет и размисли – ще продължат в сряда

2 часа и половина скандали, караници, припомняне на миналото, 30 минути почивка и нов половин час изявления от трибуната преминаха преди най-накрая депутатите да  преминат към гласуване за председател на Народното събрание. За пети пореден път обаче не успяха да постигнат консенсус и председателстващият заседанието Силви Кирилов обяви, че ги свиква в понеделник от 11 часа.

В залата се чуха призиви новата сбирка да е в сряда. В настаналия хаос Кирилов размисли, отмени почивката и каза: „Възобновявам каквото е прекъснато, след 15 минути ще обявя какво е решено“. След което свика председателски съвет.  След почивката обяви, че продължението ще е в сряда. Приятен уикенд, пожела Кирилов на колегите си след това.

12 дни след клетвата на депутатите отново се стигна до балотаж за шеф на Народното събрание – между Силви Кирилов от ИТН и Рая Назарян от ГЕРБ.

На втория тур само ГЕРБ подкрепиха своята кандидатка, един отсъстваше. Всички останали бяха против, с изключение на БСП, които се въздържаха. Опцията за „технически председател“ бе със 101 гласа „за“, против 99 (ГЕРБ, Новото начало и Явор Божанков),  37 се въздържаха (БСП и 17 от ПП-ДБ).

При първоначалния вот Наталия Киселова от БСП събра 39 (БСП и АСП) „за“, „против“ 117 и 82 се въздържаха.

Петър Петров от „Възраждане“ остана с 47 (МЕЧ и „Възраждане“) „за“, 133 „против“ и 58 въздържали се.

За Рая Назарян бяха само 68 депутати от ГЕРБ, 148 „против“, въздържаха се 22, а за Силви Кирилов бяха  66 депутати (17 от ПП-ДБ, АСП, МЕЧ и ИТН), 98 против и 4 се въздържаха.

 Преди това, след почивката, Ивайло Мирчев от ДБ обяви, че „тъмен призрак броди над България“. „Той седи на първия ред в тази зала – Делян Пеевски. Ние не се молим на никого. Искаме санитарен кордон над Пеевски, не се молим на останалите парти, а смятаме, че е тяхно задължение“, заяви Мирчев. И се оплака, че не се говорело достатъчно за Пеевски – той си имал хора в службите, в ДАНС, в МВР си исмал „карикатура на министър, който сега седи в залата“, имал още много институции и регулатори – КЗК, КЕВР, дори ГДБОП. Пеевски си имал депутати във всяка парламентарна група. „Никога „Да, България“ не е седяла в скута на Пеевски, каза Мирчев, а в залата му се изсмяха. „С „Булгартабак“ се случи всичко, до което голямото момче се докосно. На път е да унищожи ГЕРБ, защото нямате силата да застанете срещу Пеевски“, атакува още той. Всички партии трябвало да се обединята срещу Пеевски, за да тръгне България напред.

А Цончо Ганев от „Възраждане“ припомни общите законопроекти на ДБ с Пеевски. За няколко месеца не е придобил цялата власт, която описвате и сте го знаели тогава, отвърна той на Мирчев. Както се молихте на Пеевски, сега се молите на Борисов, продължи още депутатът.

Костадин Костадинов обобщи, че са станали свидетели на политическо лицемерие. Без хората на Пеевски и Борисов оставали 141 депутати. Според него никой не се наложил на останалите, имало първа, но не и победила партия – нямали над 50%. „Има 141 други народни представители, следователно математически е възможно да има стабилно мнозинство без Пеевски и Борисов. Тук може да се включи и АПС, която заявява може би най-последователна позиция срещу Пеевски, тъй като те имат кръвна вражда“, пресметна депутатът. 

Но не се получвало, имало тежка форма на политическа шизофрения – да си срещу Пеевски, но да гласуваш с него. „Другото обяснение е, че може да има лъжа, фалш и политическо лицемерие, което е много по-лош грях. Ако един човек е шизофреник или леко луд, няма проблем – става депутат от ДБ. Друг е въпросът като лъже“, каза лидерът на „Възраждане“ и призова за мнозинство. Имал обаче сериозни морални угризения да гласува с ДБ, едно такова мнозинство нямало как да е стабилно, но по-важно било да има алтернативно развитие на страната.

„Ако не се избере председател, това обслужва единствено управляващите ГЕРБ и ДПС – правителството е тяхно. На ДПС и ГЕРБ. Няма такива подаръци към ГЕРБ, каквито Главчев прави към „Ново начало“. Ако отидем на избори с прав на ДПС и ГЕРБ това ги обслужва“, предупреди Костадинов.

Елисавета Белобрадова от „Да, България“ обвини Костадинов, че преповтаря опорката на Бойко Борисов, че „трябва да се съберем“. „Г-н Бориспв ви каза: Съберете се. И вие го правите, както винаги правите, когато той ви каже нещо“, атакува тя.

Стела Николова пък се ядоса, че се обиждат хора с болест, в случая – тези с шизофрения. „Нашите избиратели искат да влязат в еврозоната, в Шенген и да са много далеч от Русия. И, че никога, никога нищо с вас не трябва да правим“, скочи тя на думите от лидера „Възраждане“.

„Г-жо Николова, като представител на психично болните ще ви се извиня“, контрира й Костадинов. И въпреки че каза добри думи за Белобрадова, я обвини, че подценява избирателите си. Трябвало да кажат на избирателите си, че гласуват за маргинална организация, която няма как да управлявлява, „ако не я имплантират от посолството като тумор“. След това даде примери, в които ПП-ДБ получавали подкрепа от „Възраждане“. Вие направихте правителство с лицето на корупцията, ако те са лицето, вие какво сте? Да го кажа ли от трибуната. не ви подхожда, интелигентна жена сте, не сте лицемер“, каза Костадинов. А изборът на ДБ бил „с ДПС и ГЕРБ“ или срещу „ГЕРБ и ДПС“. Според него „Възраждане“ се карали повече с ПП, но сега те били по-отговорни. „Кой е причината да се простреляте така?“, попита депутатът. 

След тази последна престрелка се премина към първото гласуване за председател.