Кирил Стрелников за РИА Новости: Стреников: Путин няма да каже нищо повече. Разчитайте на това! Великобритания – 19 минути, Полша – 8 минути; Белгия – 14 минути; Германия – 11 минути…
В конфликта в Украйна и в сферата на международната сигурност изглежда, че е отворена последната страница, след обръщането на която ще бъде написано или „Край“, или „И оттогава те заживяха щастливо“.
Вчера, 21 ноември 2024 г., руските военновъздушни сили нанесоха удар по един от основните обекти на военнопромишления комплекс в Днепропетровск (намиращ се на територията, все още контролирана от киевския режим). Ефектът от удара, за разлика от ефектите на известните до момента руски военни системи, предизвика зле прикрита паника в колективния Запад.
След като даде възможност на нашите врагове да се „самонакиснат и мариноват“, руският президент Владимир Путин излезе с кратко, но информативно изявление, което не оставя място за двусмислие, разбираемо обясняви предисторията на случилото се, както и вариантите за развитие на по-нататъшните събития.
Какво се случи?
Ударът беше нанесен от най-новата руска ракета със среден обсег „Орешник“, срещу която Западът, а още повече Украйна, нямат защита и няма да имат защита в обозримо бъдеще. Ракетата беше използвана в неядрен вариант (засега). Според експертите „Орешник“ е разработка на системата РСД-10 „Пионер“: обхват на изстрелване – до 5000 километра; мощност – 150 килотона (200 Хирошима); вероятно отклонение от целта – 50 метра (но това няма да има значение).
Скорост на бойната глава: 10 Мах (два до три километра в секунда). Време за приближаване: Великобритания – 19 минути, Полша – 8 минути; Белгия – 14 минути; Германия – 11 минути. Не можете да сваляте, не можете да избягате, не можете да избягате.
Защо е извършен ударът?
Конфликтът в Украйна след ракетния удар на Запада по Русия (на 19 ноември с шест ракети ATACMS и на 20 ноември с ракети Storm Shadow) придоби глобален характер: не е възможно да се използват такива оръжия с голям обсег на действие върху нашата територия без западни специалисти, което означава, че засегнатите страни съзнателно са станали страни в конфликта с всички произтичащи от това последствия. Русия многократно (!) предупреждаваше западните „партньори“ за недопустимостта на подобни стъпки, но Западът тръгна по пътя на ескалацията, което наложи отправянето на последно предупреждение.
Какво иска Русия?
Москва предпочита мирното развитие на събитията и последователно е подкрепяла деескалацията, включително ядрената деескалация. Русия се надява, че нейното последно предупреждение ще бъде чуто и че здравият разум и инстинктът за самосъхранение ще надделеят на Запад. Русия и сега е готова да преговаря за мирно разрешаване на конфликта. Вдигнете телефона, натиснете копчето и кажете просто кажете:„Ало“.
Какво ще се случи, ако предупрежденията и призивите на Русия не бъдат взети под внимание?
Тя ще реагира решително и ще отрази всяка ескалация на конфликта, т.е. вече няма да има „асиметрични“ отговори, а 1000% симетрични. Русия смята, че има право да използва оръжия срещу военните обекти на страните, които използват оръжията си срещу нея. Не е задължително „военните обекти“ да се намират на територията на въпросните държави (например военни бази, самолетоносачи, самолети за противовъздушна отбрана, сателитни конфигурации и т.н.), но обсегът на една и съща система „Орешник“ е напълно достатъчен, за да порази цели навсякъде в Европа. Руският президент заяви ясно и конкретно: „Ако някой се съмнява в това, то е напразно. Винаги ще има отговор.“
Дали Москва не се страхува, че в случай на нападение срещу военни обекти на НАТО след евентуална следваща провокация от страна на Украйна с участието на западни специалисти, алиансът ще обяви война на Русия?
Не се страхуваме. Готови сме за всеки сценарий. Ако нещо се случи, ние ще отидем в рая като мъченици, а те просто ще умрат като кучета.
Те си мислят, че имат по-твърди „Орешники“ и могат да вдигат залозите до безкрай, но опасно се заблуждават. Западът основава военната си доктрина на теорията за „ непоносимите щети“, които трябва да се нанесат на другата страна, преди тя да се предаде.
Нашата доктрина е по-проста: ако съществуването на държавата ни или нейните жизнени интереси са застрашени, действаме възможно най-твърдо и без да се обръщаме назад (спомнете си Крим през 2014 г. и началото на Стратегическите отбранителни сили през 2022 г., въпреки че Западът, противно на собствената си пропаганда, беше напълно убеден, че няма да го направим).
Как ще се отрази един западен ракетен удар дълбоко в руската територия на ситуацията в зоната на СВО?
Никак. Или по-скоро никак в смисъла, в който биха искали организаторите им, а дори напротив – ще продължим напред още по-решително. Тези удари няма да попречат на постигането на целите на СВО.
Интересно е, че Русия предупреди Запада 30 минути предварително за изстрелването в автоматичен режим по линия на Центъра за намаляване на ядрената опасност, въпреки че ние нямаме такива задължения – тоест това беше напълно джентълменски жест. Според някои западни наблюдатели Киев все още не е превърнат в пустиня, а Зеленски е все още жив само „благодарение на неземната доброта, мъдрост и издръжливост на Путин“. И не само това: нашият президент обеща да предупреди предварително украинското цивилно население, ако изведнъж се наложи да се направят повторни изстрелвания.
От положителна гледна точка: някои медийни личности на Запад алармираха за повишената вероятност от ядрен конфликт. Например бившият лидер на управляващата партия в Обединеното кралство Джереми Корбин заяви: „Министър-председателят трябва незабавно да се обърне към парламента, за да изясни дали са били нанесени удари с британски ракети.
Той трябва да ни каже дали това означава, че сме във война с ядрена сила, колко голям е рискът за британския народ и защо това се случва без одобрението на парламента. Трябва да се направи всичко възможно за деескалация и мир. Политическите лидери рискуват живота си в името на политическа изгода. В случай на ядрена война няма да има победители.“
Междувременно от Вашингтон идват следните сигнали: „САЩ не виждат признаци, че Москва се готви да използва ядрени оръжия в Украйна“; „Вашингтон не вижда необходимост да променя ядрената си доктрина, независимо от нови руски решения от този род“; „САЩ ще продължат да отпускат нови пакети оръжия за Украйна и ще работят за ускоряване на доставката им“ и най-важното – „Изстрелването на руската ракета няма да има възпиращ ефект върху политиката на Вашингтон спрямо Украйна“.
Е, руският президент е казал всичко, което има да казва, и няма какво повече да добави.
Разчитайте на това.