Природните богатства на Русия – на колко се изчислява общата им стойност

Spread the love

Русия освен с голямата си територия, е известната с многото видове и в огромни количества природни богатства. На нейна територия се намират внушителни находища на: петрол, природен газ, въглища, метали, вкл. злато и т.н.

Общата стойност на природните богатства на Русия беше обявена от ръководителя на „Роснефт“ Игор Сечин, като по думите му, тя достига зашеметяващите 100 трилиона долара, пише РБК. Според данните на руската страна, това е почти два пъти повече от стойността на природните богатства намиращи се на територията на САЩ.

„Именно тази уникална ресурсна база гарантира надеждността на нашите доставки за чуждестранните партньори в дългосрочен план. През последните години особена роля в развитието на руския ресурсен потенциал заема Арктика.

Този северен регион с право може да се нарече съкровищница на енергийни ресурси не само за Русия, но и за целия свят“, подчертава шефът на „Роснефт“.

Ръководителят на „Роснефт“ твърди, че в Арктика се намират повече от 20% от неразкритите запаси от нефт и природен газ на планетата, като при това в руската част на региона са съсредоточени 80% от всички запаси от нефт и газ на Арктика.

Освен това Сечин смята, че сега настъпва „нова ера на въглищата“, вкл. и заради високата енергийна възвръщаемост на инвестициите в изкопаеми горива.

Той обяснява това, наред с другото, с енергийния преход – който изисква „ранно решаване на проблемите, свързани със стабилната работа на електропреносните мрежи, както и създаването на мощности за съхранение на произведената в повече електроенергия и „изглаждането“ на пиковете в потреблението“.

Снимка 417668

Източник: iStock

Същевременно само преди около два месеца стана известно, че руската въглищна промишленост – една от най-големите суровинни индустрии в икономиката на страната, включваща повече от 30 миньорски градчета и стотици хиляди заети – отива към тежка криза. Това написа тогава в свой анализ на основата на експертни и статистически данни The MoscowTimes.

По данни на Росстат, добивът на въглища в Русия е спаднал с 6,7% на годишна база през юли, а общият му обем – 31,5 млн. тона – е най-ниският от пандемията през 2020 г. насам.

По-конкретно, добивът на каменните въглища, които съставляват 80% от въгледобива, се сви с 8,2%, а на антрацитните – най-ценният вид – с почти една четвърт (с 23,7%).

Основният проблем за въгледобивната промишленост на Русия сега са западните санкции, казва Янис Клуге, научен сътрудник в германския Институт по проблемите на международната сигурност. За разлика от руския петрол и газ, които ЕС продължава да купува, макар и в малки обеми, въглищата попаднаха под пълно ембарго. А азиатските страни, които миналата година купуваха руски въглища, сега рязко намалиха търсенето.

Освен това, транспортирането на въглища до Азия е скъпо, пояснява германският експерт: например ако един танкер превозва петрол на стойност 50 млн. долара и доставката му до Индия струва 5 млн. долара, то кораб за превоз на въглища превозва товар на стойност 15-20 млн. долара, така че транспортните разходи „изяждат“ до една трета от приходите.

money.bg